KAUZA HLUBUČEK

Mělo by se stíhat celé hnutí STAN, míní Vondráček. Nehoráznost, oponuje Kovářová

KAUZA HLUBUČEK
Mělo by se stíhat celé hnutí STAN, míní Vondráček. Nehoráznost, oponuje Kovářová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bývalý šéf Poslanecké sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček se nechal slyšet, že by celé hnutí STAN coby právnická osoba mělo být stíháno. Řekl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Podle něj je to poprvé od sametové revoluce, co by se něco takového mohlo stát. Jeho protivník v diskuzi, místopředsedkyně Starostů Věra Kovářová, přiznala, že kauza Hlubuček je závažná, současně ale poukázala na problémy hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš půjde v kauze Čapí hnízdo před soud.

Hnutím STAN od minulého týdne zmítá kauza okolo nyní už exnáměstka pražského primátora Petra Hlubučka a obviněného lobbisty Michala Redla. Redlovo jméno se objevilo v kauze údajné korupce v pražském dopravním podniku, za níž stojí podle policie organizovaná skupina. Dalším stíhaným je právě Hlubuček, který stejně jako Redl skončil ve vazbě. Kvůli schůzkám s lobbistou skončí na postu ministra školství Petr Gazdík.

„Jestli policie bude dělat, co dělat má, a potvrdí se ty informace z médií, tak je tu potenciálně možné, že hnutí STAN bude jako právnická osoba trestně stíháno,“ prohlásil v debatě Vondráček. „Je to kolosální střet zájmů. Poprvé v polistopadové historii je možné, že bude celé politické hnutí trestně stíháno,“ dodal ještě.

Kovářová uznala, že hnutí STAN má potíže. „Jsme zklamaní a mrzí nás to, ale jsem přesvědčena, že dokážeme, že šlo o výjimku. U pana Hlubučka se mi o tom hovoří také těžce, ale tam to mohu považovat za zradu, jak jsme ho znali z působení v Lysolajích a na magistrátu, byly za ním výsledky,“ uvedla. „Nechápu, jak se to mohlo stát. S panem Gazdíkem jsem mluvila, litovala jsem, že odstupuje, jeho práce byla dobrá. Řekla jsem mu, že jde o správné politické rozhodnutí. Musíme rozlišovat politickou odpovědnost a vinu,“ řekla ještě k odcházejícímu ministru školství.

Poslankyně STAN současně ale oponovala Vondráčkovi a argumentovala aférami bývalého premiéra Andreje Babiše. „Vy o střetu zájmů vůbec nehovořte. Nezkoušejte to na mě. Jak probíhá kauza, je hodně zadržených a obviněných, je jasné, že ministr vnitra do toho nezasahuje,“ řekla poslanci ANO. „Máme korektní vztahy, ale myslím, že něco musím považovat za nehoráznost, když mluvíte o prorůstání organizovaného zločinu. Jako bych říkala, že jste služka oligarchy. Také bych to považovala za nehoráznost,“ doplnila. Vondráček ji odpověděl, že teď jde o zcela jinou situaci. „Naše kauzy? Teď jsme v jiné situaci. Redl pochází od Krejčíře, to je normální gangster. Člověk působil s lidmi z hnutí STAN,“ řekl.

S tím nesouhlasil kupříkladu i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Nezlehčuji skandál STAN. Ale musím se smát, když ho Babišova propaganda označuje za "největší polistopadový politický skandál". Pamatuji hodně skandálů. Žádný se ale nemůže rovnat tomu, že podvody českého premiéra Andreje Babiše dvakrát projednával Evropský parlament. To konkurenci nemá,“ napsal na Twitteru.

 

jhr

26. června 2022