Unijní dotace

Oettingerova stopka dotacím pro Agrofert pozdržela proplacení pěti projektů

Unijní dotace
Oettingerova stopka dotacím pro Agrofert pozdržela proplacení pěti projektů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Půl roku stará slova komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, že Evropská komise nebude holdingu Agrofert proplácet dotace, už mají konkrétní dopad. Komise kvůli prověřování, zda český premiér Andrej Babiš (ANO) je, či není ve střetu zájmů, pozdržela proplacení některých dotací pro holding. Respektive prodloužila lhůtu až o devět měsíců. Opatření se týká pěti projektů vykázaných za poslední půlrok. K takovému prodloužení zatím nikdy v proplácení dotací nedošlo.

„Ve čtvrtletních výkazech do EK uvádíme přehled uskutečněných plateb společnostem z koncernu AGROFERT, přičemž jsme byli ze strany Generálního ředitelství pro zemědělství EK v březnu 2019 informováni, že u těchto projektů prodlužuje lhůtu k jejich proplacení o 6 – 9 měsíců. Takto bylo postupováno u třech projektů vykázaných ve 4. čtvrtletí 2018 a u dvou projektů vykázaných v 1. čtvrtletí 2019,“ uvedla ve čtvrtek odpoledne mluvčí SZIF Vladimíra Nováková. Mezi projekty, jimž komise posouvá proplacení, patří například modernizace farmy Bílovec.

V praxi pozastavení dotací znamená, že dotace byly Agrofertu hrazeny z rozpočtu fondu a tedy z českých peněz, aniž je proplatila Evropská komise.

Sám Agrofert, dnes ve svěřenském fondu premiéra Babiše, nechtěl čtvrteční sdělení SZIFu komentovat. „Do doby rozhodnutí Evropské komise a jasných a nezpochybnitelných informací se k tomuto tématu nebudeme blíže vyjadřovat. Stále platí, že nás nikdo ve věci auditu dotací neoslovil a nekontaktoval. Jsme přesvědčeni, že vše je v souladu se zákony a příslušnými pravidly a že k takovému závěru dojde i Evropská komise,“ uvedl na dotaz deníku Echo24 mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Přímé dotace tečou bez problému

Naopak proplácení přímých plateb na hektar či krávu se žádné omezení netýká. Stopka se podle SZIFu týká pouze projektů z Programu rozvoje venkova, a to navíc pouze u těch, u kterých došlo ke schválení, resp. podpisu Dohody, po 2. srpnu 2018, kdy začalo platit evropské nařízení zpřísňující střetu zájmů. Na základě toho Transparency International ČR vznesla podezření, že premiér Babiš porušuje unijní nařízení.

Proplácení dotací Evropskou komisí se ale může týkat i starších projektů, které se datem vykázání vztahují k poslednímu kvartálu roku 2018 a prvnímu z roku 2019, tedy období, kdy už nařízení platilo. Nových projektů, které ještě nebyly ani schváleny, ani proplaceny, se stopka vystavená komisařem zatím týkat nemohla.

Čekání na výsledky auditů

Evropská komise by nyní měla dokončovat výsledky auditů. Poté, co dorazí do Čech, budou mít tuzemské orgán dva měsíce na reakci. Do té doby nechtějí závěry Evropské komise zveřejnit. Na zveřejnění ale tlačí opoziční Piráti. Sám premiér Andrej Babiš dlouhodobě odmítá, že by ve střetu zájmů byl.