Ředitel VZP v ohrožení. Babiš bude mít páky na jeho výměnu

Ředitel VZP v ohrožení. Babiš bude mít páky na jeho výměnu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hnutí ANO získá většinu v orgánech největší české zdravotní pojišťovny VZP a bude moci vyměnit i současného ředitele Zdeňka Kabátka. Ve středu totiž proběhne výměna členů dozorčí a správní rady, které volí Poslanecká sněmovna. Zbytek členů poté doplní vláda. O sesazení Kabátka se přitom hnutí ANO v minulosti už pokusilo, tehdy pro to ale nemělo dostatek hlasů.

Současné správní a dozorčí radě končí mandát v únoru tohoto roku. Do správní rady nominuje deset lidí vláda. Dalších dvacet členů volí sněmovna. K volbě přitom dojde ve středu. Celkově bude mít hnutí ANO 18 zástupců ze 30, tedy většinu, která bude moci výrazně zasáhnout do chodu největší české pojišťovny. V kompetenci správní rady je totiž i volba, či odvolání ředitele VZP, kterým je Zdeněk Kabátek.

Toho přitom hnutí ANO chtělo sesadit už v roce 2015. Jeho členové tenkrát říkali, že to je jen „otázka času“. Nutnost personální výměny zdůvodňovali spojováním Kabátka s prověřováním zakázek Nemocnice Na Homolce. Jenže nakonec hnutí ANO změnu neprosadilo, protože na ni nemělo ve správní radě dostatek hlasů. Pro odvolání ředitele musí zvednout ruku aspoň 16 členů rady, za hnutí ANO jich v radě tehdy sedělo jen devět.

Nyní je situace jiná, hnutí ANO bude mít ve rozhodujícím orgánu VZP dostatek svých lidí. Ze sněmovny jsou totiž členové nominováni poměrným systémem – počet členů jedné strany je dán počtem mandátů ve sněmovně. A těch má hnutí ANO nejvíce. „Přetahovat“ se o členy nebude muset hnutí ANO ani na vládě, v následujících týdnech totiž bude dál úřadovat menšinový kabinet šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Kabátek možný odchod, ke kterému podle informací serveru Echo24 v následujících měsících s největší pravděpodobností dojde, komentovat nechtěl. „Je to rozhodnutí orgánu. Ten zákon jasně hovoří o tom, že správní rada jmenuje a odvolává ředitele a já vůbec nechci komentovat, protože to je věcí orgánů společnosti,“ uvedl pro server Echo24 Kabátek.

Kdo by ho ale mohl nahradit, zatím není jasné. Šéf hnutí ANO Babiš, který bude mít pravděpodobně hlavní slovo, má nyní jiné starosti. Čeká ho vyjednávání o druhé vládě a vedle toho řeší i trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, ke kterému jej minulý týden vydala sněmovna. Ve zdravotnických kruzích se zatím skloňuje v souvislosti s Kabátkovým náhradníkem pouze jméno současného ministra zdravotnictví Babišově vládě Adama Vojtěcha (za ANO).

Bude z toho profitovat Babiš?

Většinu bude mít ANO i ve druhém orgánu VZP, v dozorčí radě. Ta má třináct členů, z toho deset členů je volených sněmovnou a tři členy jmenuje vláda na návrh ministra zdravotnictví, ministra financí a ministra práce a sociálních věcí.

Strach z ovládnutí VZP má především opozice. „Může to být průšvih, střet zájmů je zřejmý, ostatní zástupci budou mít těžkou práci,“ uvedl pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých (STAN) Jan Farský.

Piráti se obávají, že by z toho mohl těžit zdravotnický Holding Hartenberg, který založil Babiš, vložil do něj své peníze a poté ho „uklidil“ do svěřenského fondu. „Je to jedno z velkých rizik. Mohou si dosadit svého ředitele, třeba z holdingu Hartenberg, a dělat machinace s úhradami. O to důležitější je nominanční zákon, který zavede průhledný postup pro výběr lidí do veřejných funkcí a který nejpozději v únoru navrhneme,“ uvedl pro server Echo24 místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

„Považuji to za nešťastné. Ideální by bylo, aby byla v orgánech VZP zastoupena alespoň jedním nominantem každá strana zastoupená ve sněmovně. Tak by méně hrozilo zneužití silného postavení jedné strany,“ uvedl pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. V dozorčí radě totiž nebudou mít zastoupení nejmenší sněmovní strany.

Sněmovna by měla zvolit nové členy obou rad do 90 dnů od ustavující schůze sněmovny. Současným členům rad VZP vyprší mandát v únoru. V kompetenci správní rady je mimo jiné rozhodování o návrhu zdravotně pojistného plánu, zásad smluvní politiky a o objemu úhrad poskytovatelům. Dozorčí rada například dohlíží na dodržování právních a vnitřních předpisů pojišťovny a její celkové hospodaření.

Za ANO mají být ve správní radě například poslanci Kamal Farhan, Milan Brázdil, Jana Pastuchová, Věra Adámková, David Kasal, Miloslav Janulík nebo Rostislav Vyzula. Za sociální demokraty v ní zasedne současný končící předseda správní rady Jiří Běhounek, za lidovce Tom Philipp, za ODS například Bohuslav Svoboda a za TOP 09 Marek Ženíšek.

„Nováčci“ ve sněmovně Piráti přistoupili k nominaci do rady velmi neobvykle. Zatímco ostatní strany obvykle vybírají nominanty do rad VZP ze svých funkcionářů a poslanců, Piráti vyhlásili veřejné výběrové řízení. Členové orgánů pojišťovny si přitom přijdou i na nemalé peníze. Pro letošek plán VZP počítal s tím, že na odměnách mezi členy obou rad a rozhodčího orgánu rozdělí téměř 15,5 miliónu korun.

23. ledna 2018