Japonci se kvůli koronaviru bojí o olympiádu, zatím zvažují omezení štafety s pochodní
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Japonská vláda má obavy o konání letních olympijských her v Tokiu. Ty by kvůli epidemii koronaviru mohly být zrušeny. Japonci proto preventivně vydali dvoutýdenní zákaz konání všech větších sportovních a kulturních akcí. Ekonomové se domnívají, že zrušení olympiády by japonskou ekonomiku těžce zasáhlo.
Pořadatelé olympijských her v Tokiu mají podle člena Mezinárodního olympijského výboru Dicka Pounda ještě tři měsíce čas, aby vyčkávali a sledovali vývoj epidemie koronaviru. Teprve poté bude potřeba zaujmout definitivní stanovisko a konání soutěží potvrdit nebo zrušit.
Případná změna termínu by podle Pounda byla u akce rozměrů olympijských her nesmírně složitá. „Nemůže se prostě říct, uděláme to v říjnu,“ řekl Pound v rozhovoru pro agenturu AP. Změna termínu by podle něho zasáhla do kalendářů všech soutěží v kolektivních sportech a do programu držitelů televizních práv. Prakticky neproveditelná je podle kanadského funkcionáře i změna dějiště. „Je jen málo měst na světě, která by v takto krátkém časovém horizontu mohla pořádání převzít,“ řekl.
Příprava sportovců by proto podle něj měla pokračovat podle plánu. „Podle toho, co zatím víme, budete všichni v Tokiu. Všechno v této chvíli hovoří pro to, že vše bude jako obvykle. Takže se soustřeďte na sport a buďte si jisti, že vás MOV nevyšle do pandemické situace,“ vzkázal nejdéle sloužící člen MOV, jenž působí v olympijském výboru od roku 1978.
S finálními přípravami je možno v krajním případě vyčkávat do zhruba dvou měsíců před zahájením. To je v Tokiu naplánováno na 24. července, což by pořadatelům dávalo čas na konečné rozhodnutí do konce května. „Pak už se musí začít zajišťovat fungování ostrahy, stravování, olympijská vesnice, hotely, televizní společnosti začnou budovat svá studia,“ vypočítal. „Pak se budeme muset zeptat, je to dostatečně pod kontrolou, abychom mohli s důvěrou jet do Tokia, nebo ne?,“ dodal.
Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti Czech Fund, koronavirus navíc utlumuje zájem o Japonsko coby turistickou destinaci. „Přijíždí méně turistů z Číny, Koreji a vlastně z celého světa, takže poptávka po jenu klesá i z tohoto důvodu. Odpadají zkrátka ti poptávající, kteří si jen kupovali za svoji – ať už čínskou, korejskou či jinou – měnu, aby pak mohli v Japonsku nakupovat suvenýry, platit hotely, dopravu či restaurace,“ uvedl Kovanda. Zrušení olympijských her v Tokiu by pak podle něj pro Japonsko znamenalo skutečnou ekonomickou ránu.
Japonští pořadatelé počítají pro olympijské hry se zhruba 11.000 sportovci, pro paralympijské hry, které v Tokiu navážou od 25. srpna, se očekává účast asi 4400 sportovců.
V ohrožení je i štafeta s pochodní
Pořadatelé olympijských her zvažují kvůli epidemii také omezení tradiční štafety s olympijskou pochodní, která by měla před oficiálním zahájením her putovat Japonskem. Oheň bude v antické Olympii slavnostně zažehnut 12. března a po týdenní cestě po Řecku bude pochodeň předána organizátorům. Na japonské území štafeta vyběhne 26. března.
Konkrétní opatření, změny nebo zkrácení trasy zatím pořadatelé neuvedli. Stále počítají s tím, že se olympijské i paralympijské hry uskuteční podle plánu a zrušit nehodlají ani štafetu. „O tom vůbec neuvažujeme,“ prohlásil výkonný ředitel organizačního výboru Toširo Muto. Více oznámí příští týden.
V moderní historii olympijských her, která se datuje od roku 1896, se soutěže rušily jen v době světových válek. Poprvé se neuskutečnily plánované hry v Berlíně v roce 1916. V roce 1940 se měla olympiáda konat shodou okolnost rovněž v Tokiu, o čtyři roky později měl být dějištěm Londýn.