PROBLÉMY S BABIŠEM

Babišova slova znechutila potomky obětí holokaustu. Vyzývají ho k odchodu z veřejného života

PROBLÉMY S BABIŠEM
Babišova slova znechutila potomky obětí holokaustu. Vyzývají ho k odchodu z veřejného života

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Skupina osobností vyzvala předsedu hnutí ANO a poslance Andreje Babiše k odchodu z veřejného života kvůli tomu, že bývalý premiér na jednom z mítinků hovořil o svých oponentech jako o fašistech a nacistech. Mezi signatáři výzvy jsou potomci bojovníků proti nacismu, příbuzní přeživších holokaust i někdejší disidenti z dob komunistické totality. Výzvu vydal divadelník Břetislav Rychlík, který je jedním ze tří ručitelů za podpisy.

Babiš dnes zopakoval, že když vyslovil kritizovanou větu, zkratkovitě zmínil komentář v deníku Právo. Připustil, že to nebylo vhodné. Podotkl ale že jeho odpůrci v Jihočeském kraji tehdy porušovali jeho právo na svobodu projevu.

Signatáři upozorňují, že Babišova slova zazněla v době, kdy pod záminkou údajné denacifikace vtrhla ruská vojska na Ukrajinu. Cejchování pojmy nacista a fašista vidí v dané situaci jako velmi nebezpečné.

"Jsme potomci a příbuzní těch, kteří byli během druhé světové války, v jednom z nejtragičtějších období naší země, zavražděni, mučeni, prošli peklem koncentračních táborů, bojovali, krváceli a nasazovali životy proti německému nacismu na východní i západní frontě, v domácím i zahraničním odboji. Vaše srovnání se nás hrubě dotýká a uráží naše rodiny," stojí ve výzvě.

Jako jediné východisko vidí signatáři Babišův odchod z funkcí. Podle potomků přeživších holokaust by expremiér mohl vykonat kajícnou pouť po někdejších nacistických koncentračních táborech v Evropě. Jsou prý připraveni vytyčit mu trasu.

"To jsou fašisti a nacisti. ... To jsou voliči Spolu a PirSTANu. To jsou lidi, který jsou nebezpečný," uvedl Babiš v kritizovaném výroku minulý týden vůči svým odpůrcům v jižních Čechách. Komentář v deníku Právo, který zmínil, rozebírá "právo narušovat mítinky" a uvádí, že s násilným narušováním mítinků politických konkurentů začali ve větší míře v historii fašisté v Itálii a nacisté v Německu.

Babiš zopakoval, že když vystoupil do "velice nepřátelského prostředí mezi vulgární a agresivní odpůrce", mluvil v emocích a zkratovitě zmínil komentář Práva. "Nebylo to vhodné, je mi to líto," poznamenal. Jeho odpůrci ale podle něj na některých zastávkách v Jihočeském kraji porušovali jeho právo na svobodu projevu a podporovatelé ANO se kvůli slovním útokům často necítili na mítincích bezpečně.

Babiš od začátku léta objíždí Česko. Odmítá ale tvrzení, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Na jeho setkáních s veřejností panují vyhrocené emoce a střety mezi jeho příznivci i odpůrci.

K výzvě se podle Rychlíka připojil například bývalý letec RAF Jiří Pavel Kafka, herec Petr Forman, jehož prarodiče zemřeli v koncentračním táboře, nebo dramatik a signatář Charty 77 Milan Uhde. Také jeho prarodiče zavraždili nacisté. Výzvu podporuje i Zdena Mašínová, dcera protinacistického odbojáře, jejíž bratři se postavili se zbraní v ruce také proti komunistickému režimu, a ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Rychlík je vnukem protinacistických odbojářů a synovcem vězně gulagu, příslušníka československého armádního sboru v Sovětském svazu.