Mezinárodní studentská konference

Zasedání „malé OSN“ opět v Praze. Řešit se bude Boko Haram i krize v Arktickém moři

  -

PORGMUN 2018 - Ilustrační foto: PORGMUN press

Mezinárodní studentská konference
Zasedání „malé OSN“ opět v Praze. Řešit se bude Boko Haram i krize v Arktickém moři

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Téměř 250 studentů z Čech, Německa, Izraele, Turecka a dalších zemí si bude v Praze už zanedlouho zkoušet práci diplomatů a politiků. V české metropoli se totiž koná modelová konference OSN, v rámci níž vystoupí i někdejší předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Akce začíná příští týden a studenti na ní budou řešit mezinárodní otázky a debatovat o globálních problémech. Za ty označují nedostatečnou komunikaci, despekt k ostatním a neochotu ke kooperaci.

„Celkové téma konference v překladu zní Eliminace strachu: konflikt a předsudky jako nezbytná součást dialogu. Konference reaguje na neschopnost dohody a produktivní diskuze mezi jednotlivými společenskými a politickými uskupeními a dává si za cíl naučit mladé lidi spolu komunikovat a vést dialog bez ohledu na jejich názor či zaujetí,“ uvedl pro deník Echo24 generální tajemník letošní konference Šimon Olmer. „Věříme, že svět posuneme dopředu kooperací, ne konkurencí. Proto budujeme širokou globální komunitu mladých, aktivních lidí, kteří se nebojí dialogu a snaží se zasadit o změnu,“ dodal.

Akci pořádají studenti pražských gymnázií Nový PORG a PORG Libeň. Konference PORGMUN je jednou z mnoha světových MUN (Model United Nations, tedy Modelová OSN), která simuluje fungování OSN. Delegáti ze středních a vysokých škol budou řešit mezinárodní otázky v jedenácti výborech a navrhnou řešení konkrétních problémů.

Jsme přesvědčeni, že děláme dobrou věc, říká o konferenci další organizátorka Barbora Lišková. „Snažíme se vzbudit vzájemné porozumění, aby spolu lidé lépe vycházeli a společně se zabývali důležitými otázkami naší doby,“ vysvětlila Barbora Lišková.

Studenti odhlasují závěrečnou deklaraci

Čtyřdenní konference se koná od 21. do 24. března 2019 v Praze. Zahajovací ceremonie se odehraje v budově Poslanecké sněmovny. Přednášet zde budou politici a experti na mezinárodní politiku. Druhý a třetí den konference budou na Anglo-americké univerzitě na Malé straně zasedat jednotlivé výbory. Na jednom z nich vystoupí například někdejší předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

„Na konferenci je 11 výborů a v každém se projednávají dvě témata. Témata pokrývají široké spektrum, od Boko Haram v Africké unii a decentralizovaných měn v Právním výboru po teritoriální krizi v Arktickém moři v Politickém výboru,“ uvedl šéf studentské OSN Šimon Olmer.

Podle Olmera je nejzajímavější pozice českých delegátů ve výboru, který se bude věnovat odzbrojování a mezinárodní bezpečnosti. „Nejzajímavější pozice ČR je v výboru DISEC (Disarmament and International Security), kde se probírá konec Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF Treaty) mezi USA a Ruskem, což by mohlo přímo ohrozit českou bezpečnost,“ upozornil Šimon Olmer. Výsledkem jednání jednotlivých výborů budou rezoluce. „Na závěrečné ceremonii bychom chtěli odhlasovat studentskou ‚deklaraci‘, která vyplyne z debaty na téma dialogu,“ dodal šéf studentské OSN.

Závěrečná ceremonie se koná na pražském magistrátu.

První PORGMUN před pěti lety

Konference PORGMUN vznikla v roce 2014, tehdy se jí zúčastnila asi padesátka českých studentů. V dalších letech počet účastníků narostl na několik stovek a do jednacích lavic usedly i zahraniční delegace.

Loni byla hlavním organizátorem a generální tajemnicí konference studentka z Nového PORGU Sára Davidová. Rozhovor o jejím přijetí na Stanfordovu univerzitu čtěte ZDE.

12. března 2019