Zdražování energií jen tak nekončí. Někteří odběratelé zvyšují ceny i pár měsíců po sobě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zdražování energií bude probíhat po celý rok a pocítí to řada domácností. Od začátku ledna totiž vzrostly ceny elektřiny i plynu od dodavatelů, kteří zdražování dlouhou dobu avizovali. Po pár měsících však dochází k dalšímu růstu cen, jako například u společnosti innogy. Ta od března plánuje zdražení plynu o 19 procent a elektřiny o 14 procent. I když společnost uvádí, že většina odběratelů má fixaci a zdražení je tak nepostihne, tak do budoucna mohou počítat s výrazně dražšími energiemi.
Od začátu nového roku dochází k plánovanému zdražení u většiny velkých dodavatelů. A to i u těch, kteří dříve slibovali, že měnit své ceníky nebudou. To je příklad skupiny ČEZ, která byla kvůli vysoké ceně elektřiny nucená zdražit. Společnost u základní sazby D02, která je nejčastěji používaná, zdražila tržní část elektřiny. Tato sazba je určená pro středně velkou spotřebu energie, které nevyužívají elektřinu k vytápění, ani k ohřevu vody. Elektřina se využívá pouze ke svícení a pro běžné elektrické spotřebiče. ČEZ u této sazby zvýšil tržní cenu o 84 procent na 3775 korun za megawatthodinu. Domácnosti si tak připlatily okolo 250 korun.
Podobně na tom byla i společnosti innogy, která je jedním z největších dodavatelů na českém trhu. Ta zvýšila cenu plynu o 15 procent a cenu elektřiny o 19 procent. Navýšení se netýkalo lidí, kteří mají fixní cenu a pro ty, kteří jsou v režimu dodavatele poslední instance. Ke zdražování se přidala také společnost E.ON. Ta u elektřiny zvýšila ceny v průměru o 17 procent a u plynu o 16 procent.
Společnost innogy ale v lednu uvedla, že hodlá zvyšovat ceny plynu v základním ceníku Standard od 7. března o 19 procent. Cena elektřiny má pak od začátku března vzrůst o 14 procent. Společnost ale uvádí, že většina zákazníků má fixovanou cenu a změny ceníků se jich tedy nedotknou. Zákazníkům bez fixace, kteří žijí v rodinném domě, se tak cena plynu nově zvedne měsíčně o 400 korun. Pro domácnosti v bytě o 180 korun.
Pro domácnosti, které využívají nejčastější distribuční sazbu D02d, tedy které využívají elektřinu k vaření, svítí a využívají elektrospotřebiče, si připlatí o 190 korun. V menších bytech se pak navýšení může zvednout až o 80 korun. Změna se pak bude týkat jen zákazníků v distribuční zóně E.GD a PRE. Distribuční území ČEZ Distribuce se zvýšení cen netýká.
Roční běžná spotřeba domácností je okolo 2,5 MWh ročně. A to v případě, že elektřinu lidé nevyužívají k topení a k ohřevu vody. Tříčlenná domácnost například v panelovém domě nejvíce ušetří v hlavním městě, které spadá do distribučního území PRE. Zde rodina zaplatí v případě u dodavatele ČEZ přes 16 500 korun ročně. U E.ON 17 500 ročně a u innogy přes 19 500 korun.
Vláda Petra Fialy na zvýšení energií reagovala a kvůli vysokým cenám umožnila, aby více domácností dosáhlo na příspěvky na bydlení. Novelu zákona o státní sociální podpoře podepsal v týdnu prezident Miloš Zeman. Zvýšení činí zhruba 1100 až 2100 korun podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení. Nově mohou žádat o podporu i podnájemníci nebo majitelé rekreačních objektů, ve kterých trvale bydlí.
Na vyšší dávky bude podle ministerstva práce a sociálních věcí letos potřeba 2,6 miliardy korun. Okruh lidí žádající o příspěvek se pak bude pohybovat od 220 tisíc do 280 tisíc domácností.