Riziko u PC

Počítače na celém světě mají problém. Šéf Intelu to věděl a zbavil se akcií

Riziko u PC
Počítače na celém světě mají problém. Šéf Intelu to věděl a zbavil se akcií

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Výzkumní pracovníci internetové společnosti Google odhalili závažné bezpečnostní nedostatky u čipů vyráběných firmami Intel, Advanced Micro Devices (AMD) a ARM Holdings. Hackeři by těchto nedostatků mohli využít ke krádežím důvěrných informací z téměř všech moderních počítačových zařízení, které čipy těchto firem využívají, tedy například z osobních počítačů či chytrých telefonů, informovala agentura Reuters.

Zjištěné bezpečnostní nedostatky, na jejichž odstranění nyní technologické firmy pracují, se podle agentury DPA týkají čipů v miliardách zařízení a hackeři je mohou využít například k získání hesel či dalších citlivých údajů.

Šéf společnosti Intel Brian Krzanich prodal velkou část svého akciového podílu ve firmě v době, kdy už věděl o problémech s čipy, ale informace ještě nebyla zveřejněna. Píše to zpravodajský server Business Insider. O vážné bezpečnostní zranitelnosti hlavních počítačových procesorů firmu informovala společnost Google. Intel tvrdí, že prodej byl naplánován předem. Pokud by se potvrdilo, že Krzanich akcie prodal záměrně, šlo by patrně o trestný čin. Nedostatky objevili pracovníci Googlu u čipů, které vyrábějí firmy Intel, AMD a ARM. Podle nich by mohly hackeři využít těchto nedostatků ke krádeži hesel a dalších důvěrných údajů. Informace byla zveřejněna tento týden. Technologické firmy ale o tomto bezpečnostním problému věděly už měsíce. Google informoval firmu Intel o problému v červnu, píše Business Insider. Krzanich prodal akcie a akciové opce za 24 milionů USD (507,6 milionu Kč) 29. listopadu. To znamená, že Intel o problémech věděl měsíce předtím, než ředitel akcie prodal.

Čipy společnosti Intel podle serveru BBC využívá v celém světě zhruba 80 procent stolních počítačů a 90 procent přenosných počítačů. Firma Intel uvedla, že na odstranění zjištěných bezpečnostních nedostatků pracuje. Některé úpravy v podobě aktualizace softwaru již podle ní byly provedeny, nebo budou dostupné v příštích dnech, píše BBC.

Společnost ARM oznámila, že již poskytla nástroje k odstranění bezpečnostních nedostatků svým zákazníkům, mezi které patří řada výrobců chytrých telefonů.

Firma Advanced Micro Devices vyjádřila přesvědčení, že riziko u jejích produktů je v současnosti „téměř nulové“.

Výzkumníci objevili u čipů dvě různé slabiny. První, označená jako Meltdown, se týká čipů společnosti Intel a umožňuje hackerům obejít hardwarovou bariéru mezi aplikacemi spuštěnými uživatelem a pamětí počítače. Hackeři tak teoreticky mohou v této paměti číst a ukrást hesla, píše agentura Reuters.

Druhá slabina nese označení Spectre a týká se čipů firem Intel, AMD i ARM. Tuto slabinu mohou podle Reuters hackeři využít k tomu, aby z aplikací získali tajné informace.

O odhalení těchto slabin jako první informoval technologický server The Register, který rovněž uvedl, že jejich odstranění zpomalí čipy Intelu o pět až 30 procent. Podle Intelu by nicméně případné dopady na výkon počítačů neměly být pro běžné uživatele významné a časem by měly být zmírněny.

,

5. ledna 2018