české velvyslanectví v Damašku

Úspěch české diplomacie. Hamáček přivez ze Sýrie dva zadržované humanitáře

české velvyslanectví v Damašku
Úspěch české diplomacie. Hamáček přivez ze Sýrie dva zadržované humanitáře

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do Česka ve čtvrtek odpoledne přiletěl speciál se dvěma pracovníky německé humanitární organizace, kteří byli zadrženi v Sýrii. O jejich propuštění několik týdnů vyjednávalo české velvyslanectví v Damašku, řekl po příletu Jan Hamáček (ČSSD), který je pověřen řízením ministerstva zahraničí. Dodal, že podobné případy jsou důvodem, proč Česko udržuje diplomatické zastoupení v Sýrii na nejvyšší úrovni.

Jiná země EU v zemi své velvyslanectví nemá. Jeden z propuštěných byl Němec, národnost druhého nebyla zveřejněna. „Toto je přesně ten důvod, proč ČR udržuje své zastoupení na úrovni velvyslance,“ uvedl Hamáček, který do Sýrie letěl, aby propuštěné převzal od syrské strany. „Není to první případ, kdy Česká republika pomohla občanům jiných států,“ dodal.

O propuštění obou humanitárních pracovníků, kteří byli v Sýrii zadrženi, vyjednávalo české velvyslanectví několik týdnů. Podle Hamáčka současně vedlo ministerstvo zahraničí konzultace s německou ambasádou v Praze. Německý velvyslanec Christoph Israng byl dnes ráno u odletu českého speciálu do Sýrie a po jeho návratu se také ještě na palubě letadla setkal s oběma vysvobozenými.

Israng před novináři ocenil českou pomoc při vyjednávání a české diplomacii poděkoval. Podle něj se ukázalo česko-německé přátelství. „Ukazuje to, že my Evropané držíme spolu, spolupracujeme v dobrých i ve špatných časech,“ řekl.

Hamáček řekl, že oba humanitární pracovníci byli po svém zadržení transportováni do Damašku, kde je syrské bezpečnostní síly držely v jednom z nejtvrdších vězeňských zařízení v Sýrii. Přesto je dvojice navzdory prožitým útrapám v relativně dobrém zdravotním stavu, což podle Hamáčka potvrdila i jejich lékařská prohlídka před odletem do Česka.

Ministr zahraničí se v Sýrii také sešel se svým protějškem Valídem Mualimem ke zhruba půlhodinovému jednání. „Hovořili jsme o aktuální situaci v Sýrii. Já jsem ho informoval o tom, že Česká republika bude pokračovat ve svém projektu humanitárních letů,“ řekl Hamáček. Ministři kladně zhodnotili i spolupráci Českého Červeného kříže se Syrským Červeným půlměsícem.

„Samozřejmě jsem se nevyhnul ani otázkám, které vždy zdůrazňujeme při jednáních a zdůrazňuje je i Evropská unie. Jasně jsem odsoudil použití chemických zrbaní na teritoriu Sýrie a požadoval jsem, aby syrská strana poskytla součinnost při vyšetřování tohoto útoku. Zdůraznil jsem nutnost pokračování mírových jednání,“ řekl Hamáček. S Mualimem mluvil i o možnosti návratu uprchlíků, kteří ze Sýrie utekli před občanskou válkou.

 

,