Trumpova zeď

Trump opět vyzval zákonodárce k financování hranice USA–Mexiko. Varuje před „stavem nouze“

Trumpova zeď
Trump opět vyzval zákonodárce k financování hranice USA–Mexiko. Varuje před „stavem nouze“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Americký prezident Donald Trump dnes opět vyzval zákonodárce, aby schválili zákon, který umožní financovat zabezpečení hranice USA s Mexikem. Zároveň upozornil, že má "absolutní právo" vyhlásit stav nouze, pokud nebude dosaženo dohody. Republikáni jsou v podpoře stavby hraniční bariéry jednotní, řekl Trump médiím. Demokraté však zatím nedali najevo ochotu ustoupit a hodlají předložit návrh, který by odblokoval financování federálních úřadů zavřených již třetí týden.

Trump dal už minulý týden najevo, že může v zemi vyhlásit stav nouze a bariéru na jižní hranici USA s Mexikem vybudovat bez souhlasu zákonodárců. Takové rozhodnutí by ale podle právních expertů nepochybně vyvolalo lavinu žalob.

"Protože si myslím, že můžeme dospět k dohodě, a pokud nedospějeme, mohu zvolit tuto cestu," vysvětlil novinářům, proč si zatím nechává stav nouze v záloze. Trump chce na plánované schůzce s kongresovými lídry obou stran přesvědčovat demokraty, aby podpořili uvolnění financí na stavbu hraniční bariéry. Republikáni jsou podle něho jednotní, ačkoli jich dnes "několik hovořilo o (vlastní) strategii".

Během úterního projevu z Oválné pracovny americký prezident uvedl, že "na žádost demokratů" souhlasí s tím, že jižní hranici nebude chránit betonová zeď, ale ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy dolarů (přes 127 miliard Kč) na její financování republikánský šéf Bílého domu ale trvá. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer označil stavbu zdi za neúčinný a zbytečný projekt. Obvinil Trumpa, že "šíří strach a zakrývá chaos ve vlastní vládě". Kvůli finančnímu sporu ohledně stavby zdi Trump blokuje financování federálních úřadů.

Demokraté, kteří od začátku roku ovládají Sněmovnu reprezentantů, však nedávají najevo ochotu k ústupkům. Předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová tento týden naopak hodlá prosadit sérii návrhů, které by finance pro jednotlivé vládní úřady uvolnily. Pelosiová chce tlačit na některé republikány v Senátu, kteří se obávají ztráty voličských sympatií kvůli odloženým výplatám pro státní zaměstnance, aby návrhy rovněž podpořili.

K současné situaci se dnes vyjádřil i americký viceprezident Mike Pence. Uvedl, že Trumpova vláda je "odhodlána vytrvat ve svém úsilí", jehož cílem je zajištění prostředků pro výstavbu zdi na hranici s Mexikem. "Prezident Trump, já i celý náš tým jsme připraveni trvat si na svém, dokud s námi demokraté v Kongresu neusednou k jednomu stolu a nebudou s námi spolupracovat na zajištění hranice, na výstavbě zdi, na ukončení této humanitární krize," uvedl Pence.

,

9. ledna 2019