„Chytrá karanténa absolutně nefunguje.“ Starostové z Karvinska si stěžují na vládu i hygienu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Starostové z Karvinska považují situaci týkající se koronavirové nákazy v okrese za velmi vážnou a vinu připisují vládě, ministerstvu zdravotnictví a krajským hygienikům. Chytrá karanténa podle nich nefunguje, lidé se pozdě dozvídají výsledky svých testů a Krajská hygienická stanice (KHS) organizaci nezvládá, uvedl svazek v prohlášení. Žádá vládu o přípravu programu na podporu Karvinska a opatření k co nejrychlejšímu trasování nakažených.
Hygienici a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se proti obviněním ze selhání ohradili.
„Dle názoru SMOOK (Svazku měst a obcí okresu Karviná) je současný špatný stav zapříčiněn zejména rozporuplným přístupem odpovědných orgánů – především vlády ČR, Ministerstva zdravotnictví ČR a KHS v Ostravě, k řešení situace na dolech OKD, který přetrvává do dnešních dnů,“ napsal SMOOK. „Chytrá karanténa absolutně nefunguje a již použití slova ‚chytrá‘ u toho, co se děje, by mělo být trestné. Lidé se dozvídají výsledky testů pozdě, a mnozí tak zbytečně žijí ve stresu a mnozí tak zbytečně sedí v karanténě,“ uvedl svazek. Použití rychlotestů je podle něj zavádějící, nepřesné, testování PCR chaotické a pomalé.
„Uvědomujeme si to, že řadoví zaměstnanci hygienické stanice činí maximum pro zvládnutí celého problému, za což jim tímto děkujeme, nicméně organizační zajištění v tomto směru selhává. Za toto, dle našeho názoru, nese plnou zodpovědnost vedení KHS v Ostravě, potažmo MZČR, kteří nebyli po dlouhou dobu schopni, i přes mnohé výzvy a upozornění zástupců samospráv na selhávání systému, zajistit rychlou a účinnou nápravu,“ uvádí svazek.
Na situaci tak má odlišný názor než hygienici a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který kritiku odpovědných orgánů označil za politizaci tématu. Stát podle něj epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji nepodcenil, koronavirus se na Karvinsku masivně v komunitě nešíří a dopady na zdraví obyvatel jsou minimální.
Epidemiolog Roman Prymula v ČT vyjádřil názor, že hygienici na severní Moravě nepochybili. „Otázkou je, jakým způsobem uzavřít takové pracoviště. Je to velmi citlivá věc ekonomicky a tam to nikdy není jenom na hygieně, tam se musí dohodnout politická reprezentace, provozovatelé a zdravotníci a najít nějakou optimální cestu. Já bych tady rozhodně nevinil hygienu, že za to může,“ řekl v ČT k úvahám o uzavírání dolů, kde se nákaza vyskytla.
„SMOOK žádá vládu, aby se začala urychleně zabývat současnou situací na Karvinsku a přijala taková opatření především ve vztahu k fungování tzv. chytré karantény a tedy i dostatečných kapacit hygieny a míst pro testování, aby bylo možné co nejrychlejší vytrasování pozitivních jedinců a zamezilo se tak dalšímu nekontrolovanému šíření nemoci,“ uvádí se v prohlášení. Starostové zároveň odmítají jakékoliv úvahy o uvalení plošné karantény, která by podle nich Karvinsko ještě výrazněji poškodila.
Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové se ale už v Moravskoslezském kraji pozitivně projevují opatření nařízená krajskými hygieniky. Rážová pochválila fungování chytré karantény v kraji, dostupnost testování mohlo podle ní zhoršit to, že se před rozvinutím lokálního ohniska uzavřela některá odběrová místa. KHS už v neděli uvedla, že pro Karvinsko žádná další plošná opatření nejsou nutná, neboť ohnisko nákazy je lokalizované.
Krajští hygienici v úterý reagovali na stížnosti týkající se pozdního hlášení výsledků laboratorního vyšetření. „KHS kontaktuje pouze osoby s pozitivním laboratorním nálezem. Negativní nález hlásí odebrané osobě laboratoř, která provedla vyšetření, nejčastěji formou SMS zprávy. Negativní výsledek vyšetření je hlášen i lékaři, který odběr indikoval,“ uvedli hygienici. Zprávu o negativním výsledku mohou lidé získat i na místě, kde byl proveden odběr a kde mohou dostat i příslušné potvrzení.
„SMOOK považuje za nepřijatelnou nedostatečnou informovanost měst a obcí ohledně aktuálního vývoje počtu nemocných a způsobu jejich vykazování, lidí v karanténě na jejich území, kdy ze dne na den dochází k výrazným úpravám v uváděných počtech a lze například lehce zpochybnit údaje o vykazovaných uzdravených,“ uvádí se v prohlášení svazku. Starostům vadí, že není přímá komunikační linka, kde by mohli operativně řešit problémy.
SMOOK požaduje, aby odpovědné instituce důkladně kontrolovaly, zda lidé, kteří se s koronavirem léčí nebo jsou v karanténě, pravidla dodržují. Odmítá ale osočování horníků a obyvatel z neodpovědného chování.
SMOOK také žádá vládu, aby neprodleně začala připravovat speciální program na podporu Karvinska, který bude řešit budoucnost OKD i kompenzace nákladů obcím, městům i podnikatelům.