Babiš otáčí. Hamáček by měl vystřídat Prymulu v čele Ústředního krizového štábu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) nejprve odmítal jak vyhlášení stavu nouze, tak také aktivaci Ústředního krizového štábu. Následně k jeho vzniku došlo, Babiš však narychlo nechal změnit jeho statut, aby jej neřídil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ale náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula (nestr.). Nyní se rýsuje změna, kterou naznačil v rozhovoru pro Lidové noviny spadajících do Babišových svěřenských fondů přímo premiér. Roman Prymula pak v pondělí uvedl, že by ho v čele štábu mohl nahradit právě Hamáček.
Vláda v pondělí rozhoduje o tom, zda v čele Ústředního krizového štábu skutečně dojde ke změně. „Profesor Prymula se musí soustředit na systém chytré karantény a hlavně na zdravotnictví a na epidemiologické záležitosti,“ řekl Lidovým novinám Andrej Babiš.
Roman Prymula se nyní chce soustředit na tzv. inteligentní karanténu, jež začal stát testovat právě od pondělí na jihu Moravy. Podle něj existuje již dohoda na tom, že by jej v čele Ústředního krizového štábu nahradil Jan Hamáček. „Já nemohl dost dobře sedět na třech židlích, takže je dohoda a bude to projednávat vláda, je to předběžné. Pan premiér to už inzeroval v tisku, já bych měl mít pozici, která bude zodpovídat za zdravotnickou přípravu a ministr Hamáček by se měl stát šéfem Ústředního krizového štábu,“ řekl v pondělí dopoledne Prymula České televizi.
Základem tzv. inteligentní karantény je zmapování pohybu nakaženého člověka za posledních pět dní, a to podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Armáda vytvoří mobilní týmy odebírající vzorky od lidí, kteří se dostali do kontaktu s infikovaným. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku.
Roman Prymula se stal předsedou Ústředního krizového štábu, který bývá zpravidla aktivován po vyhlášení nouzového stavu, poté co nechal předseda vlády Andrej Babiš změnit statut tohoto štábu. Podle předchozích pravidel jej totiž mohl vést pouze ministr vnitra, případně za určitých podmínek ministr obrany.
Vláda o aktivaci Ústředního krizového štábu rozhodla 16. března. Hamáček podle svých dřívějších vyjádření aktivaci štábu Babišovi několikrát navrhoval už v předešlých dnech. Štáb podle statutu po vyhlášení krizové situace, mezi které se řadí i současný nouzový stav, připravuje návrhy řešení. Jeho předseda je předkládá Bezpečnostní radě státu, v případě nutnosti vládě.