Smrtící látka typu Novičok

Moskva ukázala na Prahu: Látka, která otrávila Skripala, může být z Česka

Smrtící látka typu Novičok
Moskva ukázala na Prahu: Látka, která otrávila Skripala, může být z Česka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. V ruské televizi Rossija 24 to v sobotu řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Nad USA jako možným původcem visí otazník, poznamenala.

Nervově paralyzující bojovou látkou Novičok byl počátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury otráven dvojitý agent Sergej Skripal, bývalý plukovník ruské rozvědky GRU, který britské MI6 vyzradil jména desítek ruských špionů v Evropě. Otrávena byla i jeho dcera Julija.

Státy jmenované Zacharovovou prý od konce 90. let provádějí „intenzívní výzkum“ látek z projektu Novičok. „Na území Sovětského svazu či v dobách jeho existence ani v éře Ruské federace nebo na jejím území se nikdy neprováděly výzkumy, jejichž skutečné nebo kódovací jméno bylo Novičok,“ prohlásila podle agentury Interfax mluvčí. Žádná takové jméno nebylo podle ní patentováno a nebylo ani využito „jako symbol, šifra nebo kód“.

Prohlášení Zacharovové odporuje dosavadním informacím západních, ale i ruských expertů včetně těch, kteří byli přímo zapojeni do výzkumu a vývoje sovětských chemických zbraní. Podle muže označovaného za tvůrce látky Novičok Vila Mirzajanova probíhal její vývoj v éře SSSR na území sovětského Uzbekistánu. Mirzajanov z Ruska v 90. letech emigroval a žije nyní v USA.

Podle nedávné informace listu Kommersant nervově paralyzující látku Novičok vyvinuli pracovníci ruského Státního vědecko-výzkumného ústavu organické chemie a technologie (GNIIOChT) koncem 80. let minulého století. Za výsledek své práce dostali Leninovu cenu, jedno z nejvyšší sovětských vyznamenání.

„Nikdy v SSSR ani v Ruské federaci nebylo slovo Novičok v souvislosti s vývojem chemických substancí použito,“ řekla Zacharovová v ruské televizi a své tvrzení označila za „klíčové“. Název, který je ruským výrazem pro slovo nováček, „byl použit pro chemickou součást a pro materiál otravné látky na Západě“, dodala.

Ruským názvem podle Zacharovové odvádí Británie pozornost veřejnosti od složení otravné látky a od zemí, které její vzorky mají. „Pokud britská premiérka a britští experti oznámí vzorec, bude jasné, jaké země tyto látky vyvíjely, a lidé ve všech zemích pak pochopí, o co jde,“ řekla ruská mluvčí. „Do dnešního dne nebyly poskytnuty žádné údaje o látce, která byla použita.“

„Jak dospěli k závěru o stopě související právě s Ruskem, když nám vzorky nepředali?“ zeptala se Zacharovová. „Vždyť tuto látku z logiky věci nemají, neměli by ji mít. S jakými vzorky ji u sebe srovnávali, aby učinili takový závěr? Vysvětlení se nabízí, možná dokonce nikoli vysvětlení ale otázky: buď tedy mají vzorky, které ukrývají, nebo je to všechno od začátku do konce lež,“ zdůraznila.

Interfax cituje slova ruského zástupce v Organizaci pro zákaz chemických zbraní Alexandra Šulgina, podle nichž v 90. letech agenti západních tajných služeb vyvezli z Ruska skupinu tamních chemických expertů spolu s dokumentací a rozpracovaným studiemi ze sovětské éry. Podle Šulgina na Západě vývoj pokračoval „a bylo dosaženo jistých výsledků“. Konkrétně prý šlo o laboratoře v USA a v Británii.

,