Zeman ukončil návštěvu Izraele. Příště by už mohl otevřít ambasádu v Jeruzalémě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman ve středu ukončil cestu do Izraele návštěvou hranice židovského státu s palestinským Pásmem Gazy. Společně s manželkou Ivanou měli možnost podívat se do tunelu, který vybudovali palestinští radikálové. Poté navštívili kibuc Nachal Oz, informoval na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.
„Pan prezident a jeho paní se vrtulníkem izraelské armády přepravili z Jeruzaléma na hranici Izraele s pásmem Gazy. Měli možnost navštívit tunel, který teroristé vybudovali z Gazy do Izraele,“ napsal k programu posledního dne návštěvy Ovčáček. „Následovala návštěva kibucu Nachal Oz, který je nejčastěji ostřelován teroristickým Hamásem,“ dodal.
Prezident v kibucu zasadil památeční strom kousek od místa, kde nedávno dopadla raketa vyslaná palestinskými radikály.
Zeman do židovského státu přiletěl v neděli. Položil květiny u hrobu významného sionisty Theodora Herzla a večer se setkal s podnikateli. V pondělí v projevu v izraelském parlamentu – Knesetu – slíbil, že udělá vše pro to, aby se otevřela česká ambasáda v Jeruzalémě. Prezidentovi Reuvenu Rivlinovi předtím při setkání řekl, že nevidí Pásmo Gazy jako nezávislý stát, protože tamější vládní hnutí Hamás vnímá jako teroristickou organizaci.
V úterý český prezident a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Jeruzalémě otevřeli Český dům. Netanjahu při té příležitosti navrhl, aby se znovu se Zemanem setkali příští rok v Praze a ve stejném roce otevřeli také ambasádu v Jeruzalémě.
Vztahy mezi Izraelci a Palestinci se v posledních měsících opět vyostřily. Při nedávném ostřelování bylo z Pásma Gazy vypáleno na Izrael přes 400 raket. Palestinci v Gaze od konce března a většinou v pátek u hranice s židovským státem protestují proti izraelské blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Izraelští vojáci při protestech dosud zastřelili přes 200 Palestinců. Zabit byl jeden izraelský voják. Izraelská armáda hájí použití ostrých nábojů s tím, že brání své území. Palestinci při protestech házejí na vojáky kamení, zapalují pneumatiky nebo posílají přes hranici zápalné balonky s hořlavinami.
Pásmu Gazy vládne od roku 2007 radikální hnutí Hamás, které vedlo proti Izraeli tři války. Hamás tvrdí, že protesty budou pokračovat, dokud Izrael blokádu neukončí.