Po protivládních akcích vyšli v Íránu do ulic stoupenci režimu

Po protivládních akcích vyšli v Íránu do ulic stoupenci režimu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Desetitisíce příznivců íránské vlády v sobotu vyšly do ulic při každoroční připomínce ukončení povolebních nepokojů z roku 2009. Jejich manifestace následuje dvoudenní vlnu protestů, kdy se nespokojení občané bouřili proti zdražování a proti zahraniční politice islámské republiky. Početný dav se sešel i v téměř třímilionovém Mašhadu, kde ve čtvrtek protivládní protesty začaly, uvedla agentura AFP. Ministr vnitra Abdolrezá Ráhmání-Fazlí vyzval Íránce, aby se zdrželi účasti na shromážděních, která jsou podle něj nelegální.

Dnešní akce byly svolány už před několika týdny u příležitosti výročí konce nepokojů, které zasáhly Írán po znovuzvolení tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v roce 2009. Státní televize uvedla, že akce byly nahlášeny na více než tisícovce míst. Volební výsledek před osmi lety následovala vlna opozičních demonstrací, které pak vyvolaly shromáždění stoupenců konzervativního lídra.

V odkaze na tehdejší iniciativu opozice dnes byly k vidění transparenty s heslem "Smrt rebelii". Účastníci mávali státními vlajkami a nesli fotografie íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. V Teheránu podle agentury AP na provládní akci dorazilo na 4000 lidí. Na rozdíl od předchozích protestních shromáždění ale dostávají dnešní akce ve zpravodajství státních médií mnoho prostoru.

Ojedinělé a zároveň nepovolené protivládní protesty označované za největší svého druhu právě od roku 2009 začaly jako projev nespokojenosti s ekonomickou situací v Íránu. Přerostly však do obecnější kritiky vlády prezidenta Hasana Rúháního, jehož někteří demonstranti označili za diktátora, jiní zase upozorňovali na nákladné zahraniční iniciativy země v Libanonu, Sýrii či Iráku.

V Mašhadu zatkla policie přes 50 demonstrantů, další protestující údajně skončili ve vazbě, když byly protesty v Teheránu rozehnány. Postup íránských úřadů následně odsoudil Washington, podle něhož by íránská vláda měla respektovat práva občanů.

"Žádáme obyvatele, aby se neúčastnili nelegálních shromáždění. Pořádkové síly a soudní moc se je dosud pokoušely řešit tak, aby nedocházelo k problémům," řekl dnes ministr Ráhmání-Fazlí. Přesto se objevily zprávy o nových protivládních protestech.

Představitelé vlády viní z vyvolání protestů "antirevolucionáře" a propagandu zahraničních agentů. Uvedli, že s demonstranty bude naloženo razantně, nicméně přiznávají, že v zemi je nyní skutečná a velmi rozšířená nespokojenost, napsal zpravodajský server BBC. V Íránu letos vystoupila míra nezaměstnanosti na 12,4 procent, roční míra inflace je momentálně na osmi procentech. Některé potravinářské výrobky jsou nedostatkové, což vede ke zdražování.

,

30. prosince 2017