Město hrůzy? Londýn zažívá epidemii zločinu, vraždí se tam více než v New Yorku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britská policie za rok 2018 vyšetřovala v Londýně už 47 vražd, přičemž více než 30 bylo spácháno nožem, oproti 50 případům v New York City, který má podobný počet obyvatel. Počet vražd v britské metropoli pak podle policejních statistik v měsíci březnu přesáhl ten newyorský. O život v Londýně za tu dobu přišlo dvacet dva osob oproti jednadvaceti v New York City.
Obavy z rostoucího počtu násilných zločinů v Londýně zřejmě opět zesílí po dvou incidentech, při nichž v pondělí večer zemřela 17letá dívka a 16letý mladík utrpěl vážná zranění. Dívka známá v sousedství jako Tanesha Melbourneová byla zastřelena ve čtvrti Tottenham na severu britské metropole a 16letý chlapec je stále v kritickém stavu poté, co utrpěl střelné rány, informoval zpravodajský server BBC.
Reportér BBC Greg McKenzie napsal, že mezi obyvateli Tottenhamu panují velké obavy, přičemž hovořili o „dobrovolně zavedeném zákazu nočního vycházení a matkách, které po sedmé večer nepouštějí své děti ven“. „Není to pěkné. Žiji tady 40 let a v posledních dvou, třech letech se tady z toho stalo nepěkné místo,“ řekla jedna z místních žen.
V lednu bylo v Londýně zavražděno osm lidí, zatímco v New York City patnáct. V únoru jich v Londýně následkem násilného činu zemřelo patnáct, v New York City jedenáct. Kriminalita v Londýně byla během února a března vyšší, pokud se počet vražd vztáhne k počtu 100 000 občanů.
V počtu vražd vyšetřovaných policií letos Londýn předběhl New York. V březnu londýnští policisté vyšetřovali 22 vražd, zatímco jejich kolegové v americkém městě 21. „V Londýně pozorujeme výrazný skok jak v útocích spáchaných střelnou zbraní, tak nožem,“ řekl BBC labouristický zástupce Tottenhamu v parlamentu David Lammy.
Newyorský policejní sbor (NYPD) i Metropolitní policie uvedly v Sunday Times, že počet těchto zločinů mezi těmito městy je téměř stejný. Podle BBC jsou londýnští radní čísly „hluboce znepokojeni“, a to zejména pokud jde o útoky nožem. Navzdory tomu ale zdůrazňují, že Londýn zůstává „jedním z nejbezpečnějších [měst] na světě“.
Bývalý metropolitní komisař Leroy Logan pro BBC uvedl že „nerozumí tomu, jak se mohlo stát, že se věci takto vymkly z rukou.“ Jako možné řešení navrhuje vyšetřování ve spolupráci s konkrétními komunitami.
Poslankyně Dolní komory Sarah Jones z obvodu Croydon, která předsedá parlamentní skupině pro zločiny spácháné nožem, řekl BBC, že by se Londýn měl od NY City učit, jak redukovat násilné činy, a to díky osvětě v přístupu k veřejnému zdraví. Stejně jako Leroy Logan přirovnávala situaci k epidemii zločinu.