Štětina přiznal podpis StB. Odmítá ale, že by spolupracoval
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na Twitteru se objevil snímek s textem, kde se Jaromír Štětina zavazuje ke spolupráci s StB. Štětina pravost nepopřel, ale odmítá, že by byl spolupracovníkem StB s krycím názvem Plavec. Tvrdí, že tehdy StB lhal, a tak zachránil otce a další lidi. Ke spolupráci se nikdy nezavázal.
„Napsal jsem z vlastní iniciativy na kus papíru, aniž by mne k tomu StB jakkoliv nutila, zápis znění: „Jako čsl. státní příslušník z vlastních pohnutek se zavazuji spolupracovat s orgány StB proti nepřátelům naší vlasti v zahraničí,“ uvedl už v roce 2010 pro Deník referendum. Dodal, že tím skončil 10hodinový výslech, když ho v dubnu 1977 zatkli za činnost v KPSP (Konspirativní překladatelské skupině Praha).
Opravdu?😉
— Kávovar (@kavovar80) 26. prosince 2017
„Jako čsl. státní příslušník z vlastních pohnutek se zavazuji spolupracovat s orgány StB proti nepřátelům naší vlasti v zahraničí.“ pic.twitter.com/kHugLBzuRv
„Trik s nabídkou spolupráce zachránil řadu lidí včetně mého otce. Někteří byli sice předvedeni k výslechu, ale nic jim StB nemohla prokázat. Nikdy jsem s StB ani s její kontrarozvědkou nespolupracoval a jsem na to pyšný. Nebylo to lehké odmítnout, ale odmítl jsem,“ řekl nyní pro Blesk.
V životopise, který zveřejnil na svém webu píše, že výslech byl v květnu. „Znovu jsem oznámil, že s nimi spolupracovat nebudu a navrhl jsem jim, že budu spolupracovat s jejich kontrarozvědkou a pomáhat rozkrýt otcovu síť v zahraničí, především v Portugalsku. Zabralo to. V tomto okamžiku výslech skončil,“ uvedl.
Skutečně ho podle jeho slov za čas kontaktovali jiní vyšetřovatelé a uvedl, že jsou z kontrašpionáže. „Ptali se, zda jsem splnil domácí úkol a jakou že jsem to zprávu napsal. Odevzdal jsem jim materiál z oblasti Karakoramu, kterou jsem vypracoval s neobyčejnou pečlivostí. Byla to zpráva plná nesmyslů nicméně měla dokonalou štábní kulturu. Byli trochu zklamaní, že se netýká Portugalska či evropských odesilatelů či odběratelů zpráv. Vyslýchali mne asi dvě hodiny a pak mi předložili k podpisu formulář vázacího aktu. Vázací akt jsem odmítl podepsat , s poukazem na to, že jsem si spolupráci rozmyslel,“ napsal Štětina.
Poté mu podle jeho slov StB dala na deset let pokoj. „Sebrali mne ještě dvakrát. Poprvé v roce 1987 a pak v roce 1989 v létě, když jsme se vrátili s filmařským týmem z Magadanské oblasti v SSSR, kde jsme natáčeli dokumenty o stalinském Gulagu na Kolymě,“ stojí v životopise.
Blesk připomíná, že Štětina o vánocích reagoval na tweet, zda je agentem Plavcem. Uvedl, že byl veden jako prověřovaná osoba, a od roku 1984 jako nepřátelská osoba, nikoli agent.
Milý Hynku, toto je skutečný rejstřík StB. Jak vidíte, jsem v něm registrován jako PO (proverovana osoba), nikoliv jako agent. Později, v roce 1984, jsem byl estébáky prohlášen za NO (nepřátelská osoba). Jsem na to docela pyšný. https://t.co/cAIh47c12x
— Jaromír Štětina (@StetinaEP) 26. prosince 2017
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.