Lezci Ondrovi proklouzla medaile mezi prsty. Ve finále bere až šesté místo

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předplatné můžete objednat zde.

Echo Prime

Sportovní lezec a česká medailová naděje Adam Ondra musí po olympijské soutěži cítit zklamání. Ve hře o medaili byl až do posledních okamžiků soutěže, ale nakonec obsadil až šesté místo. Ve své oblíbené disciplíně na obtížnost dolezl velmi vysoko a byl dlouho průběžně druhý. Poté však jeho výkon překonal Rakušan Jacob Schubert a kvůli olympijským pravidlům, kde celkové pořadí určuje součin výsledků všech disciplín, odsunul Ondru až na šesté místo.

Ve své nejoblíbenější disciplíně - lezení na obtížnost - vyšplhal Ondra rychle a svižně vysoko na náročné a vysoké stěně typické pro tuto disciplínu a zastavil se až na dosah nejvyššího bodu. Díky svému umístění v této disciplíně atakoval stříbro, jenže Rakušan Schubert jako jediný dohmátl až na úplný vrchol a český reprezentant tak v celkovém součtu skončil šestý.

Předchozí disciplína - bouldering - pro Ondru nezačala šťastně, když byl po první stěně ze tří předposlední. Druhou stěnu Ondra nestihl v limitu vůbec vylézt. Po nejtěžší třetí stěně skončil v hodnocení disciplíny na předposledním šestém místě. V této disciplíně je jedním z nejúspěšnějších světových lezců.

Začátek byl ještě dobrý

Po prvním kole byl přitom Ondra čtvrtý. Lezl v prvním kole na stěnu bez soupeře, jelikož Francouz Bassa Mawem odstoupil kvůli zranění. Ondra vylepšil svůj čas z kvalifikace při prvním lezení na 7:11 a vylezl v osobní rekordu.

V semifinále první disciplíny si rekord vylepšil na 7:03 ale soupeři ze Španělska Albertu Ginesi Lópezovi podlehl. V posledním souboji se postavil bratrovi svého prvního soupeře Mickaelovi Mawemovi a podlehl v čase 6:86 o pouhých 40 setin sekundy. Celkově v této disciplíně skončil čtvrtý, což bral s úsměvem. Několikrát si totiž vylepšil osobní rekord.

Tento výsledek byl považován za výhodný, jelikož je to ze tří kvalifikovaných disciplín jeho nejslabší. Disciplínu vyhrál Španěl Lopéz v čase 6:42, poté co Japonec Narasaki ve finále podklouzl.

Celkové první místo obsadil teprve osmnáctiletý Španěl Alberto Gines López, který vyhrál lezení na rychlost. Stříbrnou medaili si odnesl Američan Nathaniel Coleman a třetí příčku po vítězství ve třetí disciplíně obsadil Rakušan Jakob Schubert.

Adam Ondra v lezení na obtížnost už třikrát vyhrál světový šampionát. V roce 2017 poprvé na světě úspěšně absolvoval stěnu s obtížností 9c. Sportovní lezení se letos v Tokiu koná poprvé a také naposled jako kombinace tří odlišných disciplín. Na příští olympiádě v Paříži v roce 2024 se už lezení na rychlost oddělí jako samostatná disciplína. Letošní kombinace horolezeckého trojboje Adamu Ondrovi nepřála.