Fico podal demisi, novou vládu má sestavit Pellegrini ze SMERu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Peter Pellegrini, dosavadní vicepremiér ze strany SMER, získal od slovenského prezidenta Andreje Kisku pověření, aby sestavil novou vládu. Stalo se tak poté, co premiér Robert Fico podal demisi.
Slovenský prezident Andrej Kiska dnes přijal demisi premiéra Roberta Fica a pověřil dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho sestavením nového kabinetu, který vytvoří současná tříčlenná koalice. Fico podal demisi v polovině čtyřletého funkčního období své nynější vlády. Demise premiéra podle ústavy znamená pád celé vlády.
Ficův kabinet zůstane v úřadu až do jmenování nové vlády. Pellegrini před novináři dříve během dne řekl, že vytvoření jeho kabinetu je otázkou několika dnů. Pověření od hlavy státu k sestavení kabinetu je na Slovensku neformálním rozhodnutím, které vychází z tradice. Premiérem se Pellegrini stane až poté, co ho Kiska předsedou vlády oficiálně jmenuje.
„Jsem přesvědčen, že rozhodnutí sestavit novou vládu je správným krokem ke stabilitě Slovenské republiky, protože předčasné parlamentní volby by žádnou stabilitu nepřinesly. Chci být aktivním předsedou politické strany. Jako předseda nejsilnější politické strany Směr-sociální demokracie budu součástí koaliční rady,“ řekl nejdéle sloužící slovenský premiér Fico novinářům poté, co hlavě státu předal svou demisi.
Nejdéle sloužící slovenský premiér Fico ve středu nabídl svou demisi při řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky pod podmínkou, že současná koalice Směru-SD, Slovenské národní a Mostu-Híd zůstane u moci.
Prezident Andrej Kiska před novináři připomněl, že již dříve požadoval předčasné volby nebo zásadní rekonstrukci vlády jako řešení nedůvěry lidí ve stát, za co Fico hlavu státu tehdy v reakci obvinil kromě jiného z mocenských her. Podle Kisky v parlamentu není k dispozici potřebná většina pro schválení ústavního zákona o zkrácení volebního období, což by otevřelo cestu k vypsání předčasných voleb.
Současná tříčlenná koalice má ve 150členné sněmovně 78 poslanců. Spolu s koalicí často hlasují i čtyři nezařazení poslanci. Podle posledního průzkumu veřejného mínění výrazně klesly preference Směru-SD a strany současné koalici by již většinu ve sněmovně neměly.