Budějovický Budvar – rodinné stříbro, nebo pozlátko? Strany se přou o privatizaci podniku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V českém politickém prostředí ožívá otázka privatizace pivovaru Budějovický Budvar. Na jedné straně stojí zastánci státního podniku, na straně druhé kritici namítají, že stát není od toho, aby vařil pivo. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v rámci předvolební kampaně uvedla, že stát by neměl podnikat v oblastech, které jsou běžně tržní, a právě pivovarnictví je podle ní jedním z nich. Podobně se vyjádřil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Jejich prohlášení vyvolalo ostrou reakci volebního kandidáta ČSSD Matěje Stropnického, který za ČSSD slibuje, že „Budvar se nikdy privatizovat nebude“.
„Budějovický Budvar se nikdy privatizovat nebude. A na to se napijem,“ vzkazuje předsedům opozičních stran ve videu Stropnický na své facebookové stránce. „Je to pivovar, který vaří skvělý pivo, má výborný ekonomický výsledky a celý léta statečně bojuje s tím americkým patokem,“ prohlásil. Jeho slova podporuje i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Tohle video žádný komentář nepotřebuje. Privatizaci Budvaru nedovolíme!“ přidává se ministryně vládní strany, která ale zatím nemá velké naděje dostat se do sněmovny.
Naopak předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by státní pivovar zprivatizovala. „Já si myslím, že stát by neměl podnikat v oblastech, které jsou běžně tržní, a určitě tady to je jedna z nich,“ řekla Markéta Pekarová Adamová. Podobně se vyjádřil také například Marek Ženíšek, bývalý místopředseda TOP 09. „Jako plzeňský patriot a troufám si říct, že i člověk, který pozná dobré pivo, jsem pro privatizaci Budvaru. Stát by neměl vlastnit nic, co pro něj nemá strategický význam. ‚Zestátněnou republiku‘, kterou chce Maláčová a Stropnický, jsme tu už měli. Stát by pivo vařit neměl,“ napsal.
Jako plzeňský patriot a troufám si říct, že i člověk, který pozná dobré pivo, jsem pro privatizaci Budvaru.
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) August 24, 2021
Stát by neměl vlastnit nic, co pro něj nemá strategický význam. „Zestátněnou republiku“, kterou chce Maláčová a Stropnický, jsme tu už měli.
Stát by pivo vařit neměl.
Koalice Spolu ale není jednotná. Zatímco TOP 09 si přeje privatizaci, tak předseda KDU-ČSL Marian Jurečka prodej pivovaru odmítá. „Privatizace Budvaru je úplně mimo. Já jsem jednoznačně proti,“ uvedl pro Echo24. Podle něj pivovar vydělává slušné peníze a není důvod na jeho vlastnictví cokoliv měnit.
Předseda ODS Petr Fiala deníku Echo24 neodpověděl, jak by jeho strana v prodeji, či zachování Budvaru postupovala. Poslanec a ekonomický expert strany Jan Skopeček řekl, že by stát neměl podnikat a provozovat státní podniky. „Málokdy to dlouhodobě končí dobře. Stát má vytvářet podmínky pro podnikání, vynucovat pravidla hry, ale podnikání má nechat těm, co to umí lépe, tedy soukromým vlastníkům,“ řekl pro Echo24 Skopeček s tím, že v minulosti bránil privatizaci spor o ochrannou známku.
Privatizaci se nebrání ani druhá koalice Pirátů a hnutí STAN. „Nemyslím si, že je důvod, aby stát provozoval pivovar,“ řekl k věci předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Pokud by pro to byly vhodné podmínky, není to asi to největší české zlato,“ dodal.
Podle Víta Rakušana, předsedy Starostů a nezávislých, ale prodej Budvaru teď není na stole. „Stát se má soustředit hlavně na to, aby sloužil lidem a dostal pod kontrolu veřejné finance. Prodávat Budvar by ale v tuto chvíli byl nesmysl. Jednak by to znamenalo propad příjmů, za druhé by došlo jen k tomu, že by Budvar koupil zahraniční subjekt a zavřel ho,“ uvedl. Komentoval i předchozí slova Bartoše, předsedy koaličního partnera STAN. „Ivan Bartoš, pokud se nemýlím, řekl, že není úkolem státu vařit pivo. To je jistě pravda, ale ze strategického hlediska teď nepřichází prodej v úvahu,“ uvedl Rakušan na dotaz redakce Echo24.
Zbavit se státního podniku odmítá také vládní ANO. „Privatizace Budvaru není na stole. Rozhodně nebude nikdy na stole této vlády. Máme za sebou období divokých privatizací a stát se neměl zbavit celé řady firem, kterých se v minulosti zbavil. Naše vláda nic takového neplánuje. Stojím si za tím, že je to rodinné stříbro,“ řekla ministryně financí za ANO Alena Schillerová.
O možné privatizace Budvaru se mluví už několik let. Budvar je jediným státním pivovarem. Jeho privatizaci už v roce 2007 zvažovala vláda Mirka Topolánka (ODS). Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) chtěl v roce 2007 najít poradce, který měl státu pomoci při přeměně národního podniku na akciovou společnost. V roce 2012 se tyto debaty rozvířily znova, když tehdejší ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) nařídil v pivovaru audit. Tehdejší místopředseda ČSSD Michal Hašek tvrdil, že „kmotři ODS se snaží Budvar nejdříve ovládnout, potom možná podojit a následně také zprivatizovat“. Bendl ale tyto dohady odmítl. Proti privatizaci se již v předchozích letech vyslovili prezident Miloš Zeman i bývalý prezident Václav Klaus.
Vláda loni v Strategii vlastnické politiky státu označila Budvar za podnik „strategického významu“, spolu se 39 dalšími podniky, například ČEZu, Českých drah nebo Letiště Praha.
Budějovický Budvar loni překonal pivovar Pilsner Urquell a se svým budějovickým ležákem sesadil plzeňský ležák z pozice nejvyváženějšího českého piva. „Pohybujeme se těsně pod hranicí 1,2 milionu hektolitrů,“ řekl šéf Budvaru Petr Dvořák. Vývoz ležáku Pilsner Urquell postihla výrazně koronavirová krize a jeho vývoz klesl o 6,3 procenta na 1,1 milionu hektolitrů.
Budvar v loňském roce zvýšil zisk po zdanění o necelých deset procent na 305 milionů korun. Tržby pak stouply o 0,4 procenta na rekordních 2,81 miliardy korun. Pomohla nová značka i fakt, že pivovar tolik neprodává v hospodách, které byly zavřené. „Těch důvodů bylo víc. Máme jen určitou část produkce, asi 20 procent, která jde do sudů. Na domácím trhu tak máme o něco menší podíl v točeném pivu, než bychom rádi,“ vysvětlil Dvořák.
Echo24, ,