Česko je v hluboké krizi. Podle Fialy ji živí Miloš Zeman podporou Andreje Babiše
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká republika se nachází v hluboké politické krizi, míní předseda občanských demokratů Petr Fiala. Podle něj je nepřijatelné, že sedm měsíců od říjnových voleb vládě v demisi stále chybí podpora Sněmovny. Krizi navíc živí prezident Miloš Zeman svou podporou premiéra v demisi Andreje Babiše, prohlásil Fiala v pořadu Otázky Václava Moravce. Další z hostů diskuze Richard Brabec, místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí, přiznal, že hnutí nemá žádný plán B pro případ, že si ČSSD ve stranickém referendu neodhlasuje podporu vzniku kabinetu s ANO.
Brabec také oponoval výroku Fialy tím, že šéf ODS je profesí politolog a celou věc vidí jinak. „I kdybych byl řezník nebo technik, tak vidím, že tady máme vládu v demisi, která se neopírá o Poslaneckou sněmovnu. „Že tady předstírá svými výjezdy do krajů, že pracuje, i když nepracuje, protože nemůže. To nemůžete bagatelizovat tím, co tady říkáte,“ reagoval Fiala.
Podobně jako Fiala hovořil i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Důvěra vládě je důležitá z toho důvodu, že pokud činí něco v rozporu s demokratickými principy anebo v rozporu s programem. Sněmovna jí pak důvěru může odejmout. To teď nejde. Máme maximálně interpelace a mimořádné schůze,“ uvedl. Za problém označil i občasnou nízkou účast ministrů na jednání ve Sněmovně. Podle něj museli poslanci několikrát vyškrtávat body jednání o zákonech, protože ministr, který daný zákon předložil, na schůzi chyběl. „To je taková ignorace,“ nechal se slyšet. „Omlouvám se za to, stávat by se to nemělo. Určitě máte pravdu, asi se to stalo i mně,“ přiznal místopředseda ANO.
Ministr nicméně Babiše i další členy kabinetu obhajoval. Podle něj mají spoustu věcí na práci. „Pan premiér je velmi viditelný v rámci Evropské unie. To, si myslím, je taky třeba ocenit. Je tam na interpelace, pravidelně,“ prohlásil.
Vládní opozice se v pořadu rovněž shodla na tom, že prezident Miloš Zeman zbytečně druhé jmenování Andreje Babiše natahuje. Variantu předčasných voleb ale vidí jako poslední možnost. Fiala zkritizoval lpění premiéra na tom, aby budoucí kabinet vedl právě on. Podle něj existují i jiné varianty. „Nemůžeme přistoupit na to, že je to všechno o jednom člověku. Vždyť jsme v demokracii,“ řekl.
Hlasovací koalice funguje
Fiala s Bartošem několikrát zopakovali, že v Poslanecké sněmovně nadále funguje hlasovací koalice ANO, SPD, KSČM. Podíl komunistů na zahraničním směřování země vnímají jako nebezpečný. KSČM požaduje aby se nenavyšovaly počty českých vojáků na zahraničních misích NATO a brojí také proti nasazení českých letců v Pobaltí. ANO ale podle Brabce své závazky vůči alianci neporuší, i když to znamená jít proti komunistům, které potřebuje pro vznik vlády. „Pro mě osobně, ale i pro hnutí ANO není přípustné, že bychom dali do sázky prozápadní směřování země. Je to v této chvíli o formulacích o programovém prohlášení vlády. Pokud budeme stát o toleranci KSČM o nějaké budoucí vládě, chci zdůraznit, že nebudou ohroženy závazky vůči alianci,“ řekl.
Ministr Brabec v pořadu přiznal, že když si sociální demokracie v referendu neschválí vstup do vlády s hnutím ANO, nemá hnutí žádný záložní plán. „Ve chvíli, kdy jsme se vraceli k variantě ČSSD, tak jsme si říkali, že musíme vyčerpat všechny možnosti. Jednou z nich jsou i předčasné volby, ale je to teoretická možnost. Je na to potřeba 120 hlasů. Teď nemáme žádný plán B,“ uvedl Brabec. Odmítl komentovat možné vytvoření koalice s hnutím SPD a komunisty. „S SPD se shodneme na některých bodech, ale je tam spousta bodů, kde se neshodneme,“ řekl. Jako příklad uvedl referendum o vystoupení z Evropské unie.