Šikanují soudy advokáty? „Svlékání“ při vstupu chtějí řešit s ministrem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Advokátům nedají spát kontroly při vstupu na soudy. Vadí jim, že zatímco advokáti musí projít bezpečnostním rámem a případně se „svlékat“, státní zástupci někdy procházejí zcela bez kontroly. Podmínky jejich vstupu by přitom měly být stejné. Česká advokátní komora bude do konce března sledovat vstup do budov všech obecných soudů v regionech, poté chce hovořit s ministrem spravedlnosti v demisi Robertem Pelikánem.
Na případ upozornil už před dvěma lety v časopisu Bulletin advokacie tajemník České advokátní komory Ladislav Krym. „Nic proti zajištění bezpečnosti soudních budov. Všichni to chápou. Respektive, všichni by to asi chápali, kdyby důkladnou bezpečnostní prohlídkou museli procházet všichni, padni komu padni. Jenže jestliže státní zástupci volně procházejí mimo bezpečnostní rámy a kontrolu ručními skenery – často s odůvodněním: ‚Ty my známe…‘, advokáti přes bezpečnostní rámy procházet musí a ještě jsou svlékáni mnohdy a mnohde téměř do trenýrek!“ napsal Krym. O pokračování sporu psal nedávno i server Česká justice.
Nejde přitom jen o problém s kontrolou u vstupu. „Klasickou šikanou jedné strany řízení je, když si obhájce musí při poradě senátu odnést své věci na chodbu, zatímco státní zástupce si smí věci v soudní síni ponechat,“ upozorňuje advokát Jan Vučka, který se specializuje na trestní právo. „Když takzvaně nestranný soud dává najevo, že pan státní zástupce je důvěryhodná osoba, zatímco obhájce je podezřelé individuum, můžete mít důvěru, že jejich slovům dává soud stejnou váhu a že obžalovaný bude mít férový proces?“
Kontroly u vstupu do soudních budov vykonává justiční stráž, jež spadá pod Vězeňskou službu ČR. Podle zákona o soudech a soudcích je každý povinen podrobit se osobní prohlídce. „Tato povinnost se nevztahuje na státní zástupce, advokáty, notáře a soudní exekutory, nestanoví-li předseda příslušného soudu jinak,“ uvádí zákon. Záleží tedy na předsedovi konkrétního soudu, jak se vstupem advokátů a státních zástupců do budov naloží.
„Příslušníci naší justiční stráže pouze plní nařízení jednotlivých předsedů soudů, které se vztahují ke kontrolám u vstupu do soudních budov. Vězeňské službě ČR nepřísluší tato nařízení jakkoli komentovat,“ doplnila pro Echo24 mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. Ve stížnostech advokátů na volný průchod státních zástupců do soudních budov může do jisté míry hrát roli to, že státní zástupci mnohde sídlí ve stejné budově jako soudci.
Problém u vstupu do soudních budov je pro advokáty bolestivý, nepříjemný a bohužel dlouhodobý evergreen, uvedla pro Echo24 mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. „Nové představenstvo zvolené na podzim 2017 na sedmém sněmu České advokátní komory chce tuto záležitost vyřešit jednou pro vždy a systémově,“ dodala Chaloupková.
Představenstvo komory nyní zadalo regionálním představitelům úkol zmapovat, jak se u vstupů do soudních budov postupuje na všech soudech v ČR. „Tam, kde advokáti ponižující prohlídky absolvovat nemusejí, tak předsedy soudů požádáme o zprávu, jaké tedy mají s tou praxí zkušenosti. S tímto komplexním monitoringem situace pak předseda ČAK ‚vyrazí‘ za ministrem spravedlnosti s cílem vyjednat naprosto shodnou a fungující neponižující praxi, která bude panovat na všech soudech. To je náš cíl,“ řekla Chaloupková.
Advokátní komora nechtěla uvést konkrétní soudy, kde měli advokáti potíže při vstupu do budov. „Mohu jen připomenout, že jednou byla na jižní Moravě advokátka nucena si vyjmout i sponu z drdolu, jak byla prohlídka na veřejnosti prováděna ‚důkladně‘. Jinde též veřejně musel advokát vyndat pásek z kalhot, takže ty mu sjely ke kolenům, to vše za přítomnosti jeho klientů a suverénně procházejícího státního zástupce,“ popsala Chaloupková.
Povinnost talárů před soudem
O rovnosti advokátů a státních zástupců se hovořilo i v minulosti, když zákon o advokacii zavedl povinnost advokátů nosit při soudních jednání stavovský oděv, tedy talár. „V trestním řízení před soudem, v řízení před Nejvyšším soudem, Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem je advokát povinen používat stavovský oděv advokáta,“ uvádí zákon. Ten neúspěšně napadl u Ústavního soudu advokát Ivo Šotek. Podle jiných advokátů ale talár přispěl k rovnosti stran před soudy.