Ředitelem největší zdravotní pojišťovny v zemi zůstane Zdeněk Kabátek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve funkci ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bude pokračovat její nynější šéf Zdeněk Kabátek. O jeho setrvání na jedné z nejdůležitějších pozic v zemi rozhodla v pondělí správní rada. Protikandidátem byl jeho náměstek pro zdravotní péči David Šmehlík, který měl podporu vládního hnutí ANO. Kabátek největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu, která má 5,9 milionu klientů a hospodaří s více než 200 miliardami korun ročně, povede další čtyři roky.
Kabátek zastává místo ředitele VZP od roku 2012, má za sebou tedy dvě volební období. Předtím byl vrchním ředitelem pro ekonomiku na ministerstvu zdravotnictví. Kabátka v minulosti kritizoval premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, podporu měl mít naopak u prezidenta Miloše Zemana a jeho okolí.
Ředitel VZP vydělává 225 000 korun hrubého měsíčně. Jeho roční odměna může dosahovat maximálně šestinásobku jeho platu, tedy 1,35 milionu korun. Za rok 2019 schválila správní rada pojišťovny Kabátkovi odměnu 1,282 milionu korun hrubého.
Výběr nového ředitele VZP se stal mediálním tématem již v druhé polovině října, kdy se odehrála tzv. Vyšehradská schůzka, jíž se zúčastnili mimo jiné tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), ředitel ostravské nemocnice Jiří Havrlant a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Některá média spekulovala, že se na schůzce měl rozebírat právě post ředitele největší zdravotní pojišťovny v zemi.
Dosavadní a znovuzvolený generální ředitel VZP Zdeněk Kabátek je podle Lidových novin člověk s podporou prezidenta Miloše Zemana a jeho okolí. Premiér Andrej Babiš má však vůči Kabátkovi averzi. „Pana Kabátka považuji za představitele éry zdravotnictví, která je protkána korupcí a úplatky,“ říkal Babiš v roce 2016, kdy Kabátek obhájil ředitelskou židli. Premiér ho tehdy označil za člověka napojeného na neblaze proslulého „kmotra českého zdravotnictví“ a exnáměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra.
Volbu provázely také dohady o možných střetech zájmů, na které upozorňovali aktivisté, některé organizace či média. Ve zdravotnictví podniká například Babišův svěřenský fond i firma dcery bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Týdeník Euro.cz napsal, že firma Medimun, kterou ovládá dcera Prymuly, získala letos v srpnu dotaci víc než 650 000 Kč z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Peníze mají být na nákup technologií k výrobě dezinfekce. Podle týdeníku byla firma dosud většinou ztrátová a vykazovala minimální činnost. Neúspěšný protikandidát Kabátka, náměstek David Šmehlík, se zase v minulosti osobně zasadil o navýšení platby soukromé klinice Iscare z fondu Hartenberg ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO).