Dočasný náhradník? Kdepak. Hamáček je plnohodnotným ministrem zahraničí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda sociální demokracie Jan Hamáček měl podle svých slov dočasně řídit ministerstvo zahraničí, které má nakonec připadnout europoslanci Miroslavu Pochemu. Podle ústavního právníka Jana Kysely však takový termín neexistuje. „Je to tedy plnohodnotný ministr, akorát se vychází z toho, že nebude plnohodnotný ministr na příliš dlouhou dobu,“ řekl pro Echo24 Jan Kysela.
Šéf ČSSD Jan Hamáček byl dnes pověřen vést dvě ministerstva najednou. Kvůli dřívějšímu sporu prezidenta o osobu europoslance Miroslava Pocheho, se Hamáček musel chopit i zahraničního resortu. Ještě včera prohlašoval, že ministerstvo zahraničí povede dočasně, dokud vláda nezíská důvěru.
Podle ústavního právníka Jana Kysely však takový termín v ústavě není. „U nás to tak nejde. Zpravidla se mluví o tom, že je dočasně pověřen nebo správce resortu. Ústava ovšem nedovoluje tyto role. Je to tedy plnohodnotný ministr akorát se vychází z toho, že nebude plnohodnotný ministr na příliš dlouhou dobu. V tomto ohledu je drobná odchylka od prvorepublikové praxe, kdy mohl existovat správce ministerstva. My nyní musíme mít člena vlády,“ řekl pro Echo24 Jan Kysela.
Pokud by se spor ohledně Miroslava Pocheho vyřešil a na ministerstvo nastoupil jiný ministr, bude předseda sociálních demokratů muset složit demisi. „Podléhá stejnému režimu. Buď by ho předseda vlády navrhl odvolat z funkce člena vlády, respektive z funkce ministra zahraničí a nebo by podal demisi jako ministr zahraničí,“ řekl Jan Kysela.
Sociální demokraté však nadále za Miroslavem Pochem stojí. „Nevidím důvod v této fázi, abychom měnili kandidáta na ministra zahraničí. ČSSD udělala všechno v souladu s ústavou,“ řekl Jan Hamáček. Podle něj se v orgánech ČSSD ani o jiném kandidátovi nedebatovalo. Také předseda vlády a ANO Andrej Babiš podle Hamáčka „po jistém nátlaku“ splnil, co se od něj očekávalo. „Teď je to v rukou prezidenta“, řekl dříve Jan Hamáček.
Předseda sociální demokracie Jan Hamáček nechtěl říct, zda by ČSSD iniciovala podání kompetenční žaloby. Hamáček je na tuto situaci připraven tím, že by začal jednat. Nechce ale ohrozit hlasování o důvěře, které se odehraje za dva týdny. Podle lídra sociálních demokratů je v této chvíli důležité, aby měla Česká republika stabilní vládu s důvěrou.
Předseda Jan Hamáček také uvedl, že premiér splnil všechny podmínky, které si sociální demokracie kladla. Proto podle něj všech patnáct poslanců ČSSD podepsalo koaliční smlouvu o společné vládě s ANO. Předseda poslanců sociální demokracie Jan Chvojka uvedl, že smlouvu dosud podepsalo 14 poslanců a Tomáš Hanzel podpis připojí po návratu ze zahraničí. Za liché označil spekulace o tom, že by někteří zákonodárci sociální demokracie mohli podpis odepřít.