Úřad Bradáčové se zajímá o reklamu na Čapím hnízdě. A vydal pokyn
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Reklama na Farmě Čapí hnízdo a možné daňové úniky jsou další věcí, která dělá vrásky premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Farma totiž poskytovala reklamní plochy dalším firmám z koncernu Agrofert. Existuje podezření, že firmy z holdingu si tak snižovaly daňový základ a skrytě dotovaly Čapí hnízdo. Hospodaření farmy stejně jako udělení unijní dotace řeší pražští městští žalobci a policie. Zda hospodaření farmy nedoprovázely daňové úniky, prověřují už téměř rok, zatím bez sdělení obvinění. Deník Echo24 nyní zjistil, že na případ dohlíželo i Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové. A mělo připomínky.
Opakuje se tak situace vyšetřování unijní dotace pro farmu. I v tomto případě úřad Bradáčové na postup státního zástupce Jaroslava Šarocha dohlížel. A dohled vykonává i poté, co případ Šarochovi vrátil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který obnovil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a jeho poradkyně Jany Mayerové. Zastavení stíhání ostatních původně obviněných naopak potvrdil.
Případ hospodaření farmy má na starosti jiný dozorující státní zástupce – František Partík. Deník Echo24 informoval o dohledu nad případem ze strany Vrchního státního zastupitelství v Praze náměstek Lenky Bradáčové Adam Bašný.
„Ve věci vedené u Městského státního zastupitelství v Praze pod spisovou značkou 1 KZN 258/2019 vykonalo Vrchní státní zastupitelství v Praze dohled, v rámci něhož byl vydán pokyn k dalšímu postupu,“ uvedl Bašný. O jaký pokyn šlo, ale sdělit nechtěl. „Další podrobnosti s ohledem na současné stádium trestního řízení nelze sdělit,“ dodal Bašný.
O vyšetřování hospodaření Farmy Čapí hnízdo v souvislosti s reklamou na farmě informoval loni na jaře server Neovlivní.cz. Podle serveru jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty.
Na hospodaření Farmy Čapí hnízdo v souvislosti s reklamou poprvé upozornil už v roce 2014 německý finanční úřad v Saské Kamenici. Ten měl pochybnosti o smlouvě na reklamu, kterou objednala německá pobočka Agrofertu u olbramovické farmy a kterou uzavřely na konci roku 2011. Deník Echo24 už dříve napsal, že na smlouvu upozornili Němci českou finanční správu. Ta se případem zabývala, nevyvodila z něj ale žádné důsledky, doměření daně či předání případu policii.
Případ je ve fázi prověřování
Z vyjádření mluvčího městských státních zástupců Aleše Cimbaly vyplývá, že případ hospodaření farmy se zatím neposunul směrem ke sdělení obvinění. „Věc se nachází nadále v přípravném řízení, jedná se o prověřování, tj. fázi trestního řízení předcházející případnému sdělení obvinění konkrétním osobám. S ohledem na neveřejnost přípravného řízení není možné poskytnout k věci žádné bližší informace týkající se strategie řízení nebo jednotlivých úkonů,“ uvedl pro Echo24 Cimbala.
Deník Echo24 se mluvčího Agrofertu, pod který Farma Čapí hnízdo spadá, Karla Hanzelky zeptal, zda policie kvůli případu farmu kontaktovala. „Nemáme žádné nové informace a jako soukromému subjektu nám nepřísluší komentovat počínání policie. Stále trváme na tom, že ve všech záležitostech týkajících se Farmy Čapí hnízdo jsme vždy postupovali plně v souladu se zákonem. Věříme, že se tato skutečnost nakonec prokáže. Detaily v tuto chvíli nebudeme komentovat,“ odpověděl Karel Hanzelka.