Babišův pražský lídr Stuchlík ustoupil. Podíl v kontroverzním Fair Creditu prodal
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kandidát hnutí ANO na pražského primátora Petr Stuchlík po mediální kritice vycouval z kontroverzní firmy Fair Credit. Svůj 24procentní podíl ve společnosti, která poskytuje problematické krátkodobé půjčky za vysoké úroky, prodal svému obchodnímu partnerovi Martinu Nejedlému. Nejedlý pro deník Echo24 potvrdil, že mu Stuchlík svůj podíl prodal. Na Stuchlíkovo angažmá ve Fair Creditu jako první upozornil deník Echo24.
Nejedlý odkoupení Stuchlíkova podílu potvrdil. „Ano, koupil jsem celý jeho podíl,“ uvedl pro deník Echo24 s tím, že šlo o podíl ve výši necelých 24 procent. Stalo se tak poté, co Stuchlík uznal, že pro lídra kandidátky může být podíl ve Fair Creditu kontroverzní aktivitou. „Rozhodl jsem se k 31. červenci 2018 prodat svůj podíl ve společnosti FairCredit. Vedly mě k tomu četné dotazy novinářů a fakt, že toto téma se objevovalo v každém rozhovoru a překrývalo prostor pro témata Prahy a mojí kandidatury,“ uvedl Stuchlík.
Nejedlý převzal Stuchlíkův podíl i s dluhy společnosti, které se s ním pojí. Firma se od doby svého založení před šesti lety potýká s finančními problémy, za dobu své existence prodělala už přes 475 milionů korun.
Fair Credit je společnost poskytující úvěry. V Indexu odpovědného úvěrování, který vydává organizace Člověk v tísni, se Fair Credit umístila třicátá ze 42 hodnocených společností.
Babiš neví, kdo mu Stuchlíka doporučil
Podnikatel a zakladatel společnosti Fincentrum Stuchlík nahradil v čele pražské kandidátky ANO Patrika Nachera, kterého původně v referendu vybrali pražští členové hnutí. Nacher na sebe už dříve upozornil bojem za finanční gramotnost a proti zbytečnému zadlužování. Za výměnou Stuchlíka místo Nachera stojí vedení hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. Ten ale popřel, že by byla výměna jeho nápad. V rozhovoru pro iDNES Babiš uvedl, že „už ani neví, kým mu byl Stuchlík doporučen“.
Stuchlíkovo angažmá ve Fair Creditu vzbudilo kritiku záhy po oznámení, že nahradí Nachera. Stuchlík uvedl, že společnost Fair Credit je pro něj jednou z mnoha pasivních investic a investoval do ní až poté, co se ujistil, že funguje eticky správně. Půjčky jsou podle něj drahé, ale odpovídá to míře rizikovosti u tohoto typu úvěrů.
V praxi vypadá půjčování u společnosti Fair Credit tak, že kdo si u firmy půjčí maximální možnou částku 150 tisíc korun se splatností 36 týdnů, zaplatí při úroku téměř 57 procent a RPSN 83 procent dohromady téměř 333 tisíc. Úvěr na 20 tisíc se splatností 60 týdnů má úrok přes 32 procent, RPSN však celých 206 procent a Fair Creditu se tedy vrátí 36 tisíc korun. Nejvyšší možné RPSN nastává v případě, kdy si klient chce půjčit nižší obnos při kratší době splácení. Při půjčce ve výši 20 tisíc korun na 45 týdnů je RPSN 254 procent, zatímco úrok 35,5 procent, což znamená, že Fair Creditu se na konci sejde takřka 25 tisíc korun. Pokud si dlužník půjčí 45 tisíc korun a chce je splácet 24 týdnů, RPSN klesne jen na 115 procent, avšak úrok vystoupí na 60,75 procent. Klient pak musí společnosti vrátit 90 744 korun.
Stuchlík rovněž přímo podpořil Magazín Reportér, třebaže časopis se staví k premiéru Babišovi kriticky. Jeho Fincentrum také vedlo soudní spor s Českou spořitelnou. Podle jejích zástupců mělo Fincentrum neoprávněně používat značky některých produktů spořitelny a dopouštět se „nekorektních praktik a agresivních technik při náboru poradců“. Městský soud v Praze nakonec žalobu spořitelny zamítl, společnost ale rozvázala s Fincentrem spolupráci.