Starostové a radní se bouří proti majetkovému striptýzu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Starosta malé obce Veselíčko v okrese Přerov Tomáš Šulák je jedním ze čtyř tisíců politiků, kteří nepodali povinné průběžné oznámení o majetku. Vyjadřují tím nesouhlas se zákonem o střetu zájmů, který politikům včetně zástupců malých obcí a měst ukládá zveřejňovat majetkové poměry tak, že k nim má přístup kdokoli a kdykoli.
„Je to vyjádření nesouhlasu, já to také neodevzdal. Už kvůli tomu bylo zahájeno řízení se správním orgánem. Řekl jsem, že by se tím měl úřad zabývat, až rozhodne Ústavní soud,“ řekl Tomáš Šulák, který je už devátým rokem starostou obce s devíti sty obyvateli, deníku Echo24. I jemu se nelíbí, aby byli politici popotahováni úřady za neodevzdání dokumentů, dokud ve věci nerozhodne Ústavní soud.
Ten nyní rozhoduje o návrhu senátorů na zrušení některých ustanovení zákona o střetu zájmů. O problému už s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO) jednalo Sdružení místních samospráv (SMS).
SMS chce, aby ministerstvo spravedlnosti vydalo pokyn k přerušení přestupkových řízení s komunálními politiky, kteří do konce června neodevzdali průběžné oznámení o majetku. Jeho zástupci to v pondělí sdělili ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a podle sdružení Benešová slíbila, že se obrátí na ministerstvo vnitra a pořádá o názor, zda zákon přerušení řízení o přestupku, jímž neodevzdání dokumentů je, do doby rozhodnutí Ústavního soudu umožňuje.
Politikům ze sdružení se zákon o střetu zájmů nelíbí dlouhodobě. Kritizují, že komunální politici musí zveřejňovat svá daňová přiznání a majetkové poměry tak, že k nim má na webu kdokoliv přístup.
Politici opouštějí radnice
Takzvané průběžné oznámení o majetku do 30. června neodevzdalo zhruba 4000 politiků, velkou část z toho tvoří právě komunální politici. Předseda SMS Stanislav Polčák upozornil na to, že pokud Ústavní soud vyhoví návrhům senátorů, přestanou tito politici být veřejnými funkcionáři podle zákona o střetu zájmů a povinnost podávat oznámení se na ně nebude vztahovat, a to se zpětnou platností.
Podle senátorů část zákona o střetu zájmů narušuje právo na soukromí komunálních politiků a odrazuje lidi od kandidatury do obecních zastupitelstev. Senát proto loni navrhl, aby lidé neměli k majetkovým přiznáním komunálních politiků přístup anonymně, ale jen na základě individuálních žádostí. Podle návrhu se komunální politici měli dozvědět, kdo informace o nich hledá. Sněmovna ale návrh na konci loňského května zamítla.
Povinnost hlásit svůj majetek a příjmy měli radní už dříve, nicméně k jednotlivých prohlášením se může dostat na webu úplně každý. Podle starosty Tomáše Šuláka je to důvod, proč řada komunálních politiků opouští své posty. „Jsem předseda sdružení v Olomouckém kraji a pár lidí už mi volalo, že se například podnikatelé vzdali funkce radních, aby nemuseli zveřejňovat svůj majetek, přitom jen chtěli pomoci obcím,“ řekl starosta.
Že zákon politiky vyhání z radnic, jsme psali už loni zde.