„Nechceme umlčovat nekonformní hlasy,“ Olomoucká univerzita pozvala Jordana Petersona
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Univerzita Palackého v Olomouci se odhodlala k odvážnému kroku. Pozvala profesora klinické psychologie na Torontské univerzitě Jordana Petersona, který sám sebe označuje za „profesora proti politické korektnosti“. Univerzita Palackého to odůvodnila tím, že se považuje za liberální univerzitu, která nesouhlasí s umlčováním nekonformních hlasů. Kvůli nevoli části veřejnosti nedávno zrušila Petersonovo hostování Cambridgeská univerzita. Peterson neuznává gender problematiku a vymezuje se proti levicovým liberálům.
„Jsme liberální univerzita a nesouhlasíme s umlčováním nekonformních hlasů. Svobodnou diskusi považujeme za nutný prostředek tříbení názorů. Věříme, že snahy o politickou korektnost nesmí stát v cestě svobodnému bádání. A že každý odborný názor, prezentovaný s tolerancí a respektem, má svou hodnotu,“ uvedla univerzita na svém Facebooku.
„Ve světle nedávného rozhodnutí Cambridge University jsme se na naši akademickou půdu proto rozhodli oficiálně pozvat Jordana B. Petersona. O dalším vývoji budeme informovat,“ dodala. Vyjádření Jordana Petersona zatím není k dispozici.
Pozváním Petersona však nemusí univerzita vyjadřovat souhlas se všemi jeho názory. „Univerzita Palackého je nositelkou mnoha projektů zaměřených na lidská práva, podporu menšin či dobrovolnickou činnost. Tyto aktivity a směřování jsou často v ostrém kontrastu s tezemi prof. Petersona. Přesto se domníváme, že na vysokých školách není názorová jednota žádoucí, naopak je potřeba být otevřeni názorovému střetu a vzájemné diskuzi,“ uvedla pro Echo24 tisková mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.
„Jordana Petersona vnímáme jako kontroverzní osobnost, ale v rámci své odbornosti nepochybně kvalifikovanou. Jeho polemiky s aktuálními trendy západních univerzit jsou radikální, ale v lecčem mohou být poučné. Limity, jaké hosty zvát na vysoké školy, je nutné stanovit ad hoc. I my bychom zvanou přednášku doprovodili oponenturou nebo diskuzí, což je koncept, kdy je možné tyto limity rozšiřovat a konfrontovat tak jednotlivé názory navzájem,“ dodala Sýkorová Dvorníková.
Nedávno vyvolalo rozruch rozhodnutí Cambridgeské univerzity zrušit Petersonovi hostování. Peterson měl v Cambridge působit coby hostující profesor od října následujícího semestru po dobu dvou měsíců – a sice na fakultě teologie. Na možnost vyučovat na slavné vysoké škole se dle svých slov velmi těšil. „Je to zážitek pro akademicky smýšlejícího člověka. Být pozván, sedět zde a zapojovat se po několik měsíců,“ uvedl dříve Peterson ke svému plánovanému působení v Cambridge. Tomu však po protestu místních studentů i kantorů univerzita zamezila. „Cambridge je inkluzivní prostřední a očekáváme od veškerého našeho personálu i návštěvníků, že budou dodržovat naše zásady. Pro ty, kteří to nezvládnou, zde není místo,“ zní prohlášení univerzity.
V tomto případě se olomoucká univerzita profesora zastala. „University of Cambridge má plné právo kontrakt neuzavírat, ale trvalý tlak na prof. Petersona ze strany akademické obce mnoha univerzit přerůstá meze racionality, k níž je potřeba se vrátit,“ vysvětlila mluvčí pro Echo24.
Peterson patří podle New York Times k nejvlivnějším intelektuálům Západu, jeho videa na YouTube mají přes sto padesát milionů zhlédnutí. Ještě před několika lety byl přitom Jordan Peterson širší veřejnosti neznámým profesorem klinické psychologie na Torontské univerzitě. Měl na kontě výuku na Harvardu, jednu knihu a nějakých devadesát impaktovaných studií. Všechno se ale změnilo 27. září 2016. Peterson nahrál na YouTube první z řady tří hodinových videí o diktátu politické korektnosti na univerzitě a o novém dodatku ke kanadské antidiskriminační legislativě.