miliardy pro agrofert

Agrofertu se zelení. Za poslední čtyři roky dostal kolem 7 miliard dotací, nejvíce loni

miliardy pro agrofert
Agrofertu se zelení. Za poslední čtyři roky dostal kolem 7 miliard dotací, nejvíce loni

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Od vstupu premiéra Andreje Babiše do politiky získal koncern Agrofert okolo 7 miliard korun na dotacích. V loňském roce šlo podle výroční zprávy společnosti dohromady o více než dvě miliardy. Podle deníku Právo, který na údaje upozornil, přitom před Babišovým zvolením podniky pobíraly částky výrazně nižší. Dotacemi pro největší český zemědělský podnik se navíc zabývá Evropská komise - podle její uniklé zprávy může být český premiér kvůli firmě ve střetu zájmů. 

Koncern Agrofert, který premiér Andrej Babiš převedl v loňském roce do svěřenských fondů, získal nejvíce dotací v loňském roce. Nejvíce dotací dostaly zemědělské a chemické podniky na pokrytí provozních nákladů - v této kategorii dostaly v rámci holdingu za jediný rok více než 1,3 miliardy. Přes 600 milionů dostaly firmy z koncernu v rámci tzv. investičních dotací a část příspěvku dostal Agrofert formou dotací na srovnání výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů. Nejvíce investičních dotací v hodnotě 660 milionů dostal Agrofert v roce 2015. 

Od roku 2006 do roku 2014 přitom Agrofert obdržel dohromady 5,5 miliard korun, největší částky pocházely i tehdy zejména z evropských fondů. Deník Právo upozornil i na to, že Agrofert loni odvedl do státního rozpočtu nejnižší částku na daních za poslední čtyři roky - necelých 739 milionů. 

Dotace řeší instituce EU

Na způsob financování Agrofertu za pomoci evropských dotací se v minulých dnech zaměřili i úředníci a politici v Bruselu. Podle právní analýzy, kterou si nechala zpracovat Evropská komise, může mít český premiér nadále vliv na firmy, které převedl do dvou svěřenských fondů. Právníci vycházejí z nového evropského finančního nařízení, které nastavuje pro střet zájmů přísnější pravidla, než tomu bylo doposud, více jsme psali zde

Podle uniklé zprávy právníků Evropské komise má Babiš zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, který vložil do svěřenského fondu, a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu. Podle zprávy hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč), které byly Agrofertu vyplaceny letos.

Prošetření toho, zda se český premiér nachází ve střetu zájmů a zda Agrofert čerpal evropské dotace neoprávněně žádají i europoslanci. Téma budou probírat na středečním zasedání. Premiér Babiš i Agrofert podobnou interpretaci o střetu zájmů odmítají, za premiéra se postavili i někteří ministři vlády hnutí ANO a ČSSD. 

, pk