Vyjednávání o vládě

Babiš pryč z vlády, nebo vnitro či finance pro ČSSD. Socialisté si kladou podmínky

Vyjednávání o vládě
Babiš pryč z vlády, nebo vnitro či finance pro ČSSD. Socialisté si kladou podmínky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sociální demokraté po úterním jednání s hnutím ANO o koaliční vládě zopakovali, že trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš a jeho účast v případné společné vládě jsou problém. Zároveň ale uvedli, za jakých okolností by Babiše ve vládě „skousli“. Žádají ministerstvo vnitra nebo financí. Tedy resorty, v nichž se obávají Babišova střetu zájmů v souvislosti s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo. V té je premiér v demisi Babiš trestně stíhán.

„My jsme řekli, že za předpokladu, že bychom měli o takovémto projektu uvažovat, tak sociální demokracie bude požadovat buď řízení ministerstva vnitra, nebo ministerstva financí,“ řekl v úterý večer Hamáček. První místopředseda Jaroslav Faltýnek poté novinářům řekl, že požadavek na to, aby Babiš ve vládě nebyl, se stává „folklórem.“ Požadavek na resorty financí a vnitra prý hnutí vzalo na vědomí a bude o něm diskutovat.

K výsledku jednání by představitelé hnutí ANO a sociálních demokratů měli dle Faltýnka dojít do 7. dubna, kdy se znovu sejdou sociální demokraté v Hradci Králové, kde budou volit zbytek členů svého vedení. Pokud se obě strany dohodnou, bude muset vstup ČSSD do vlády potvrdit ještě vnitrostranické referendum sociálních demokratů.

Krátce před společným úterním jednání vedení ČSSD a ANO ale Faltýnek uvedl, že pokud budou sociální demokraté na podmínce Babišovy neúčastni na vládě trvat, znamená to konec vyjednávání o společné vládě. „Pokud to bude oficiální názor vedení sociální demokracie, to znamená pana Hamáčka a pana (statutárního místopředsedy ČSSD Jiřího – pozn. red.) Zimoly, tak si myslím, že nemá smysl dál v té debatě pokračovat,“ řekl před večerním jednání první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

Znovu se zástupci stran sejdou ve čtvrtek, KSČM, s níž ANO vyjednává o toleranci vlády, se jednání účastnit nebude. Stále také platí, že sociální demokraté žádají pět ministerstev. ANO ale nabízí čtyři. ANO chce vytvořit s ČSSD menšinovou koaliční vládu, která by měla 93 poslanců a ve sněmovně by se opírala o podporu 15 komunistických poslanců. Programové neshody ale zůstávají v oblasti daní.

Úterního jednání se za ANO účastnil premiér v demisi Andrej Babiš, vicepremiér Richard Brabec, první místopředseda Faltýnek a ministryně financí v demisi Alena Schillerová. Za ČSSD kromě Hamáčka i první místopředseda Jiří Zimola a někdejší ministr průmyslu Jan Mládek. 

Opozice upozorňuje, že i přesto, že ANO vyjednává o vládě s ČSSD a komunisty, neformální a nepřiznaná koalice už dávno funguje ve sněmovně. „ANO sice jedná o vládě s ČSSD a KSČM, ale celkem jasně ukazuje, že i SPD je v záloze. Spolu s SPD a KSČM uzavřel Babiš jednání sněmovny o řediteli GIBS před veřejností. Evidentně zde zaznělo něco, co lidé nemají slyšet. TOP 09 tento netransparentní postup jednoznačně odsuzuje,“ uvedla opoziční TOP 09.

Na hlasovací koalici ANO, komunistů a SPD, která se poprvé zformovala loni na podzim při ustavování Poslanecké sněmovny po volbách, upozornila i první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Koalice ANO, KSČM, SPD – přiznaná, nepřiznaná – šlape jak hodinky kdykoliv je potřeba. Jsem zvědavá, jestli Hamáček opravdu bude trvat na tom, že Babiš nemá být premiér. Vždyť těch pár hlasů ČSSD vůbec nepotřebuje!,“ uvedla Udženija

Mezi ČSSD a ANO zůstávají rozpory ohledně daní

Mezi ČSSD a ANO zůstávají rozpory ohledně daňové politiky a proplácení prvních dnů nemocenské. ČSSD požaduje zavedení sektorové daně pro banky nebo zavedení progresivní daně z příjmu. ANO takové kroky odmítá. 

ČSSD v úterý jednala i s komunisty. Strana chce společně s KSČM při jednání o vládě s hnutím ANO prosazovat například zálohované výživné či bankovní daň. Při úterní schůzce představil Hamáček šéfovi KSČM Vojtěchu Filipovi seznam deseti oblastí, kde se rozcházejí vyjednavači ČSSD s ANO. Pomoci s jejich prosazením by podle Hamáčkových představ mohla právě spolupráce s KSČM, která by podle dosavadních plánů tolerovala menšinový kabinet ANO a ČSSD