Volby v Hesensku vyhrála se ztrátou mandátů CDU, výrazně ztratila SPD. Uspěli Zelení, AfD je čtvrtá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle předběžných volebních výsledků z německého Hesenska vyhrála CDU s 27,5 %, druhá SPD výrazně neuspěla, když získala jen 20 %, stejně jako Zelení. Čtvrtá Alternativa pro Německo (AfD) získala 13 %, do zemského parlamentu by se dostali ještě Svobodní demokraté (FDP) se 7 % a Levice (Die Linke) se ziskem 6,5 %.
Ze slabosti CDU a SPD dokázali ve více než šestimilionové spolkové zemi vytěžit především Zelení, kteří podle prvního odhadu dostali 19,5 procenta hlasů, což je jejich dosud jednoznačně nejlepší výsledek. Do zemského parlamentu směřuje s 12 procenty také protestní a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která tak už bude zastoupena ve všech 16 německých zemských sněmech.
Šestici parlamentních stran doplní svobodní demokraté (FDP) s asi 7,5, procenta a Levice se 6,5 procenta.
🇩🇪 #Hessen State election | ARD and ZDF forecasts (18:00)
— Electograph (@Electograph) 28. října 2018
Seats#ltwhe18 #LtwHessen #LtwHe #hessenwahl2018 #Hessenwahl pic.twitter.com/YFUOngW9TY
„Je to špatný výsledek, vítězem večera jsou Zelení,“ říká generální sekretář SPD
„To je špatný výsledek, SPD totálně prohrála. Vítězem večera jsou Zelení,“ přiznal pro televizi ZDF porážku v hesenských volbách generální sekretář a poslanec spolkového parlamentu Lars Klingbeil (SPD). Připustil, že na špatný výsledek ve významné spolkové zemi mohla mít i kritizovaná velká koalice (CDU/CSU+SPD) na úrovni spolkové vlády.
„Je to pro naši velkou koalici důležitý signál. Musíme být důraznější,“ dodal Lars Klingbeil s tím, že se vedení strany bude špatným výsledkem v Hesensku zabývat na svém grémiu. Možnou změnu ve vedení sociální demokracie ale odmítl s tím, že SPD má řádně zvolené vedení.
V SPD by takový propad mohl vést k zesílení požadavků, aby strana na celoněmecké úrovni odešla z nejistě působící a často rozhádané vlády do opozice. V CDU se zase mohou začít množit zatím spíše ojedinělé hlasy, které zpochybňují, jestli by Merkelová měla v prosinci znovu kandidovat na předsedkyni.
CDU sice ztratila 11 % a získala 27,5 %, přesto se dosavadní zemský premiér Volker Bouffier radoval z vítězství. „Bolestivě jsme ztratili, ale viděli jsme, že se vyplatí bojovat. Naše nasazení se vyplatilo,“ chválil sebe a své spolustraníky Volker Bouffier.
Se 13 % uspěla také AfD, ta oproti posledním volbám získala téměř o 9 % více, a poprvé tak usedne s hesenském Landtagu.
Stranou, která z oslabení CDU a SPD nejvíce profituje, jsou Zelení, kteří mají šanci na zhruba 20 procent hlasů, což by byl jejich dosud jasně nejlepší výsledek v Hesensku. Do zemského sněmu znovu směřují také svobodní demokraté (FDP) a Levice s podporou kolem osmi procent. Poprvé se do něj podle všeho dostane protestní a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), pro kterou by mohlo hlasovat asi 12 procent voličů. V případě očekávaného úspěchu bude už AfD zastoupena v parlamentech všech 16 německých spolkových zemí.
Kdo bude Hesensku příštích pět let vládnout, je zatím nejisté. Ministerský předseda Volker Bouffier (CDU) by si přál pokračování dosavadní koalice se Zelenými, která ale nemusí získat většinu. V úvahu by pak připadalo především několik různých trojkoalic. V té první – a zřejmě nejpravděpodobnější variantě – by se CDU a Zelení spojili ještě s FDP. Dalšími možnými koalicemi, které ale nakonec nemusejí dát dohromady většinu, jsou spojení SPD a Zelených s FDP, nebo s Levicí.