Boeing se 176 lidmi u Teheránu zasáhla patrně raketa, ukazuje video
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký list The New York Times ve čtvrtek na svých internetových stránkách zveřejnil video, které zřejmě ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště zasáhla ve vzduchu letadlo. Je to v oblasti, kde se ve středu zřítil ukrajinský boeing, na jehož palubě zahynulo všech 176 osob. The New York Times uvedl, že záznam je ověřený. „Verze o zásahu letadla raketou není nevyloučená, ale není ani potvrzená,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Na záběru je vidět malý výbuch poblíž teheránského letiště. Boeing pak podle The New York Times ještě několik minut pokračoval v letu, načež se obrátil zpátky směrem k letišti. Tehdy už přestal vysílat signál, hořel, následně explodoval a zřítil se.
Letecké neštěstí se stalo několik hodin poté, co íránská armáda vypálila rakety na dvě základny v Iráku, kde jsou rozmístěni i vojáci Spojených států. Šlo o odvetu za atentát na elitního íránského generála Kásema Solejmáního, který přišel o život před týdnem při raketovém útoku amerického dronu nedaleko bagdádského letiště.
Justin Trudeau, premiér Kanady, jejíž občané představují desítky obětí středeční katastrofy, ve čtvrtek s dovoláním na tajné služby řekl, že ukrajinské letadlo sestřelil Írán.
Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci řekl, že má o důvodech pádu letadla pochyby. „Mám pocit, že se letadlu, jež spadlo v Íránu, stalo něco hrozného,“ uvedl prezident podle deníku Le Figaro. „Někdo mohl udělat chybu,“ dodal Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. Další detaily neposkytl.
Íránská vláda ve čtvrtek večer popřela zprávy, podle nichž ukrajinský letoun ve středu v Teheránu zasáhla raketa, a vyzvala zástupce firmy Boeing, aby se zúčastnili prozkoumání černých skříněk. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na íránskou státní televizi, podle níž to v prohlášení uvedl mluvčí vlády. „Všechny ty zprávy (o zasažení letounu raketou) jsou psychologickou válkou proti Íránu… Všechny země, jejichž občané byli na palubě letadla, mohou poslat své zástupce. A naléhavě vyzýváme Boeing k vyslání svých zástupců, aby se zúčastnili zkoumání černých skříněk,“ citovala agentura prohlášení mluvčího.
Verze o sestřelení ukrajinského dopravního letadla íránskou raketou není vyloučená, ale zatím není ani potvrzená, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vybídl západní státy k předložení důkazů. Středeční pád letadla u teheránského letiště nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě. Teherán tvrzení některých západních států, že letoun patrně zasáhla íránská raketa, popírá.
„Verze o zásahu letadla raketou není nevyloučená, ale není ani potvrzená,“ napsal Zelenskyj na sociální síti a vyzval Spojené státy, Kanadu a Británii, aby předložily komisi pro vyšetření příčin katastrofy boeingu ukrajinských aerolinek UIA v Íránu důkazy. Zelenskyj rovněž uvedl, že o vyšetřování neštěstí bude dnes hovořit s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem.
„Naším cílem je zjistit nespornou pravdu. Považujeme to za povinnost celého mezinárodního společenství vůči pozůstalým a památce obětí. Hodnota lidského života stojí nad jakýmikoliv politickými motivy,“ zdůraznil prezident.
Podle americké CBS News zachytily americké tajné služby signál radaru raketového systému Tor. Americké radary měly zachytit také dvě vypálené rakety země-vzduch, k jejichž odpalu mělo dojít těsně předtím, než došlo k výbuchu letadla.