NOVELA ZÁKONA O STÁTNÍ SLUŽBĚ

Více moci premiérovi. Ministr Metnar narychlo mění služební zákon

NOVELA ZÁKONA O STÁTNÍ SLUŽBĚ
Více moci premiérovi. Ministr Metnar narychlo mění služební zákon

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) nezískala důvěru, i přes kritiku ale dělá řadu zásadních kroků především ve státní správě. Rozsáhlé změny proběhly na řadě resortů a nyní nový ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) předložil novelu služebního zákona. Post takzvaného superúředníka, by už neměl být podřízený ministrovi vnitra, ale přímo předsedovi vlády. Funkční období náměstků by mělo být omezeno na pět let. Zákon chce mít přitom ministr co nejdříve na vládě a ve sněmovně, zkrátil totiž meziresortní připomínkové řízení.

„Vláda, která nemá důvěru, by vůbec neměla takto důležitý zákon otvírat,“ kritizoval kroky nové vlády předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. „To hlavní je, že vláda bez důvěry by neměla dělat žádné podstatné kroky a činit nezvratné změny,“ doplnil ho předseda ODS Petr Fiala.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Babišovu menšinovou vládu 13. prosince. Ještě před Vánoci přitom kabinet stačil schválit významné změny ve státní správě. Po změnách odešlo z resortů a Úřadu vlády několik desítek lidí. Nyní ministr vnitra Metnar předložil návrh novely služebního zákona, která by umožnila v budoucnosti měnit úředníky ještě rychleji a pružněji a navíc dává další pravomoci přímo předsedovi vlády. 

Uzurpace moci

Náměstek pro státní službu, který má úředníky na starosti, doteď spadal pod ministerstvo vnitra. Metnar navrhuje, aby nově seděl na Úřadě vlády a byl tak podřízený přímo premiérovi. Jmenovat se už nemá náměstek pro státní službu, ale generální ředitel státní služby. Jenže podle opozice se tím jen posiluje moc předsedy vlády. „Ve zkratce. Jedná se o naprostou uzurpaci moci premiérem, generální ředitel bude loutka,“ uvedl pro server Echo24 předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. 

ODS by právě tato změna nevadila. „Co se týká zákona o státní službě, ten nebyl minulou vládou dobře připraven, už před jeho schválením jsem upozorňoval na riziko vzniku nepropustného systému a zablokování státní správy. Změny jsou potřeba a nebráníme se jim. Jestli bude generální ředitelství pod premiérem a nikoliv pod ministrem vnitra, může být jednou z těch změn. Ostatně sami jsme o tom už dříve mluvili,“ uvedl pro server Echo24 předseda ODS Petr Fiala. 

Další změny v zákoně by ministrům umožnily snáze odvolat odborné náměstky. Novela totiž navrhuje jmenovat náměstky a ředitele sekcí jen na pět let a navíc mění systém jejich hodnocení. Náměstci by přitom měli být služebním zákonem chránění. Právě pro to, aby je nebylo možné s příchodem nové vládní garnitury odvolat, služební zákon vznikl. Podle Chvojky je se záměrem navrhovaná novela v rozporu. „Změny, které návrh obsahuje, jdou navíc proti smyslu původního zákona, tj. stabilizaci a depolitizaci státní správy,“ uvedl. 

Služební zákon v praxi

Jenže ani současné znění zákona není v tomto směru zvláště účinné. Praxe už ukázala, že „zbavit“ se nepohodlných náměstků není nijak těžké, akorát to stát stojí často nemalé náklady. Stačí zrušit nebo sloučit odbor, který náměstek vede, a pak počkat půl roku. V té době by stát měl úředníkovi najít odpovídající náhradní místo. Pokud se to nepovede, musí se mu půl roku platit 80 procent měsíčního platu, ale pak se služební poměr ukončí. Více jsme psali zde

Že se v praxi takové věci dějí, předvedla Babišova vláda. Příkladem může být ministerstvo práce. Původně měl resort devět sekcí, od 1. ledna tohoto roku byl zredukován na sedm. Neznamená to ale, že by z resortu odcházeli jen dva náměstci. Resort totiž pět sekcí zrušil a místo toho vytvořil tři nové. A na ty nyní probíhá výběrové řízení. Celkově tak z resortu odešlo pět odborných náměstků. 

Nyní by mohla být výměna náměstků ještě snazší. Mění se totiž i systém hodnocení, který nově dělá ministr v součinnosti s generálním ředitelem. Dříve to bylo naopak. Pokud dostane úředník špatné hodnocení, dříve měl půl roku, aby se zlepšil. Nyní na to bude mít jen 60 dnů. 

Ministerstvo vnitra z nějakého důvodu na projednání spěchá. Požádalo totiž o zkrácenou lhůtu v meziresortních řízení, kdy se k zákonu můžou vyjádřit i další ministerstva. Ty na to měly jen pět dnů od vložení do systému. „U takto velké a zásadní novely není výjimka na místě. Ta se přece jen dává převážně u norem, které jsou méně důležité či technického charakteru,“ kritizuje tento krok Chvojka. Babiš už dříve avizoval, že v březnu plánuje další personální změny na úřadech.

22. ledna 2018