Britská vláda zastavuje těžbu plynu z břidlic. Ustoupila ochráncům přírody
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britská vláda dnes s okamžitou platností rozhodla o zastavení těžby plynu z břidlic na svém území. Vyhověla tak stížnostem ochránců životního prostředí, kteří poukazovali na to, že metoda těžby frakováním zvyšuje riziko vzniku zemětřesení. Kabinet premiéra Borise Johnsona přitom dříve naznačoval, že právě podpora těžby z břidlic by pro Británii mohla být cestou, jak snížit závislost na dovozu plynu, jímž topí až 80 procent britských domácností, uvedla agentura AP.
„Průzkumné práce, které měly určit, zda břidlice mohou být novým domácím zdrojem energie ve Spojeném království… byly nyní ukončeny – a to až do doby, než budou k dispozici důkazy, že lze těžit bezpečně,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo obchodu a energetiky.
Jeho šéfka Andrea Leadsomová rozhodnutí o uvalení moratoria na další těžbu přijala na základě nové studie Úřadu pro ropu a plyn (OGA), která došla k závěru, že při těžbě frakováním nelze předvídat, jak výrazné otřesy půdy může takové získávání plynu způsobit. Studie také uvedla, že „nepřijatelné“ důsledky těžby pro obyvatele žijící v okolí vrtů nelze vyloučit.
Vláda nicméně nerozhodla o tom, že by těžbu frakováním zcela zakázala.
Plyn z břidlic se v Británii těžil jen na jediném místě – firma Cuadrilla provozovala dva vrty poblíž Blackpoolu v hrabství Lancashire. Jejich provoz byl ale dočasně zastaven letos v srpnu po otřesech o síle 2,9 stupně. Podniky musejí podle pravidel zastavit hydraulické štěpení, pokud je zjištěna seismická událost o síle nejméně 0,5 stupně.
Při využití metody hydraulického štěpení se do podzemního vrtu pumpuje voda s rozpuštěnými chemikáliemi. Její tlak pak v podzemí rozbije horninu, z níž se uvolní plyn. Při těžbě se v podzemí hromadí voda, která se dostává do rezervoárů v hloubce tisíců metrů pod povrchem. Právě zvýšený tlak způsobený napumpovanou vodou pak zřejmě vyvolává otřesy.
Těžba ropy a plynu z břidlic je v současnosti na vzestupu zejména v USA. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) letos předpověděla, že díky této metodě Spojené státy do roku 2024 předstihnou Rusko a ohrozí pozici Saúdské Arábie jako největšího světového vývozce energetických surovin.