Minisummit v Bruselu

Babiš vysvětloval, proč nejede do Bruselu: „Je to pseudosummit,“ řekl

Minisummit v Bruselu
Babiš vysvětloval, proč nejede do Bruselu: „Je to pseudosummit,“ řekl

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Designovaný premiér Andrej Babiš svolal mimořádnou tiskovou konferenci, na které vysvětloval, proč se nezúčastní minisummitu v Bruselu. Původně avizoval, že do Bruselu pojede, ale v Budapešti změnil názor. Zájem o účast na nedělní schůzce k migraci, projevilo zatím šestnáct premiérů či prezidentů zemí Evropské unie.

Novinářům řekl, že žádný z visegrádských premiérů na minisummit nepojede. Babiš to vysvětlil tím, že by premiéři V4 s předpokládanými závěry schůzky nesouhlasili. Názor V4 má v Bruselu v neděli tlumočit kancléř Kurz, s nímž se premiéři V4 v Budapešti shodli v názoru na migraci. „Jedině bezpečné vnější hranice udrží Evropu bez hranic,“ zdůraznil v Budapešti Kurz, jehož země od 1. července převezme rotující předsednictví v EU.

Záznam z tiskové konference můžete zhlédnout níže:

Nedělní schůzky k migraci se mají zúčastnit mimo jiné zástupci Německa, Nizozemska, Rakouska, Španělska, Francie, Řecka, Bulharska a Malty, jakož i Itálie. Schůzka má sjednotit pozice před summitem EU, který se koná koncem příštího týdne. Téma je výbušné i kvůli odmítání italské vlády přijímat lodě zahraničních nevládních organizací s běženci na palubě.

Naopak zástupci zemí Visegrádské skupiny, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, se ve čtvrtek domluvili, že na nedělní jednání nepojedou. Zdůvodnili to nesouhlasem s předpokládanými závěry schůzky. S textem, který připravili diplomaté a lidé z Evropské komise, měl ale problém i italský premiér Giuseppe Conte, zastupující novou protimigrační a populistickou vládu v Římě.

, vt

22. června 2018