Budoucnost KDU-ČSL? Spolupráci s ODS připouští hlavně Zdechovský
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jméno příštího předsedy KDU-ČSL, který vzejde ze sobotního sjezdu lidovců, mnohé napoví nejen o budoucnosti strany, ale i o způsobu, jímž půjde do krajských, ale hlavně i sněmovních voleb. Ty se konají už příští rok na podzim. Otevřeně o možnosti jednat s ODS mluví europoslanec Tomáš Zdechovský. Naopak značně opatrný je exministr zemědělství Marian Jurečka. Třetí kandidát, šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek, slibuje o své představě opoziční spolupráce promluvit až v kandidátském projevu.
Spojování opozičních stran je sledované téma od momentu, co po jejich spolupráci volá spolek Milion chvilek pro demokracii. Ten nedávno ve sněmovně s šéfy všech opozičních stran jednal.
Definitivní výzva ke spolupráci padla i před týdnem na kongresu ODS z úst končícího předsedy KDU-ČSL Marka Výborného. Ten z čela strany odchází z rodinných důvodů poté, co mu náhle zemřela manželka Markéta, s níž má tři děti. „Musíme společně vyhrát příští sněmovní volby. Jedině takový výsledek voleb, který umožní vznik většinové vlády na novém koaličním půdorysu a s nově definovaným politickým stylem, může být nadějí na změnu pro celou naši zemi,“ zaznělo od Marka Výborného před týdnem před občanskými demokraty.
Podobně smýšlí europoslanec Zdechovský. „ODS považuji v současné chvíli za našeho nejpřirozenějšího partnera a dokážu si představit i diskuzi o vzniku podobné platformy, jako je CDU/CSU v Německu,“ uvedl pro Echo24 Zdechovský. „Nicméně před započetím jakékoliv větší diskuze na toto téma bych předně chtěl, aby KDU-ČSL byla sebevědomá strana a platforma, se kterou budou chtít spolupracovat ostatní,“ dodal.
Svůj pohled na spolupráci opozice zatím nekomentuje Bartošek, ačkoli i on v minulosti řekl, že programově je mu nejbližší ODS. „K možné předvolební spolupráci se vyjádřím na konferenci. Nejdříve musíme vše probrat v rámci strany, až pak je možné s tím jít ven. Tohle není něco, co by mělo vedení členské základně nadiktovat,“ odpověděl .
Kriticky se však na spolupráci s ODS dívá exministr zemědělství v Sobotkově vládě Jurečka. Na Výborného projev na kongresu ODS reagoval na Twitteru. „Těžko být s někým na palubě či v kajutě, když se ODS podílela v minulosti na pokřivení volebního systému, díky kterému je mimo jiné i současná situace,“ uvedl. Ochoten je ale jako předseda lidovců zvát na jejich kandidátku jiné kandidáty. „Já jsem ochoten diskutovat a zvát ke spolupráci subjekty, aby kandidovaly na kandidátce KDU-ČSL,“ řekl deníku Echo24.
Jurečka i Bartošek kandidovali na předsedu už na minulém sjezdu lidovců. Konal se loni na jaře. Bartošek vypadl už v prvním kole volby, když získal 78 hlasů z 381 platných. Do druhého kola s Výborným postoupil Jurečka, získal pouze 124 hlasů z 382 vydaných hlasovacích lístků a předsedou se nestal.
Chtějí kandidáti měnit lidovecký program?
Zásadní programové změny ani jeden ze zájemců o předsednictví KDU-ČSL neavizuje. Stranu shodně řadí do pravého středu či prostě do středu politického spektra. Pro Jana Bartoška je podstatné, aby lidovci řešili rodiny. „Pro mě je důležité téma rodiny v nejširším smyslu slova. To zahrnuje vše od vzdělání po sociální ochranu, od rozvoje hospodářství po péči o přírodu,“ uvedl krátce před sjezdem na dotaz Echo24.
Jurečka avizuje, že chce dotáhnou důchodovou reformu či řešit nedostupné bydlení. „Kromě propracované rodinné politiky, zemědělské či venkovské bych chtěl vyřešit spolu s ostatními představiteli stran ve sněmovně nedostupné a předražené bydlení. Mám konkrétní návrhy, které budu chtít po sjezdu představit veřejnosti a ve sněmovně pro ně získat důvěru. Nebo dotáhnout důchodovou reformu, současný systém trestá rodiče a vyloženě okrádá matky, to musí skončit, navíc v situaci kdy vymíráme,“ uvedl.
Zaměření na každodenní témata voličů chce Zdechovský. „Chtěl bych, abychom se víc zaměřili na to, co lidé každý den řeší. To je předně bezpečnost, různá ekonomická témata jako ceny za léky, zbytečné daně, spravedlivý důchod, boj proti šmejdům a pak další témata praktického života. To je třeba nedostatek zubařů, špatná doprava nebo kvalita potravin,“ řekl Zdechovský.