MINULOST IGORA STŘÍŽE

Zločiny komunismu? No, já bych netvrdil, že bych to musel vědět, hájí Stříž svou minulost v KSČ

MINULOST IGORA STŘÍŽE
Zločiny komunismu? No, já bych netvrdil, že bych to musel vědět, hájí Stříž svou minulost v KSČ

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž hájí svou minulost spojenou s KSČ. Byl jsem mladý, nerozvážný, o komunistické strany jsem věděl jen to, co se učilo ve škole, Hlas Ameriky jsem poslouchal jen zcela výjimečně, tvrdil v České televizi. Stříž tak obhajoval skutečnost, že se stal vojenským prokurátorem ještě před listopadem 1989.

Stříž uvedl, že neměl informace o zločinech komunistického režimu například v době padesátých let. „No, já bych netvrdil, že bych to musel vědět. Já jsem to znal možná z vyprávění svých chytřejší spolužáků, možná někde z hospody, ale já jsem poslouchal Hlas Ameriky zcela výjimečně, pokud se mi ho podařilo naladit," uvedl Stříž.

„Já jsem byl po vojně nebo respektive po fakultě, bylo mně 23 let. Nepocházel jsem z disidentské rodiny. Neměl jsem žádnou zkušenost s historií komunistické strany, kromě toho co jsem se naučil ve škole a všichni, kdo procházeli vysokou školou, museli skládat zkoušky z marxismu, leninismu. Takže to byly okolnosti, které, které do jisté míry podmiňovaly můj další život, moje další rozhodování," obhajoval se Stříž.

Stříž vystudoval v roce 1986 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, od stejného roku byl čekatelem u vojenské prokuratury, vyšetřovatelem a nakonec vojenským prokurátorem. Vojenskou prokuraturu si ale prý vlastně nevybral dobrovolně.

„V rámci vojenské základní služby jsem požádal o přeložení na vojenskou prokuraturu, kde jsem působil už v té odborné roli. Už v rámci základní vojenské služby jsem pracoval v právnické profesi, takže v podstatě už jsem, už jsem se učil, jak, jak se právnické povolání vykonává. No a po skončení vojny jsem prostě na té prokuratuře zůstal, protože přišlo mi to jako práci atraktivní, poměrně dostatečně akční. A neměl jsem žádné myšlenky spojené s nějakou ideologií, s nějakou službou v nějaké straně," tvrdil nový šéf žalobců.

Své obzory si prý Stříž rozšiřoval až postupně. „V té době já jsem byl plný mladické nerozvážnosti a já jsem si nepřipouštěl nějaké zrůdnosti, protože o padesátých letech jsem skutečně v té době nic zásadního neviděl," odpověděl na otázku, zda opravdu nevěděl, co je KSČ zač.

„Nelíbí se mi účelové vytahování“

Šéf žalobců také řekl, že se mu nelíbí účelové vytahování konkrétních věcí ze začátku jeho kariéry. „Já jsem nezpochybňoval nebo nekritizoval samotná fakta, samotné informace, protože ty jsou nepochybně pravdivé. Já sám jsem si osvěžil paměť, protože už si to nepamatuji. Ale přišlo mi trošku účelové to vytrhávání věcí z kontextu, ty citace ze spisů, opakování těch, těch zpráv neustále dokola a tohle mně, tohle mně trošičku zarazilo jako určitý nový způsob kádrování. Ale samozřejmě já se k tomu ne snad nad hrdě, ale, ale k té odpovědnosti se hlásím. Jak jsem tady popisoval ty okolnosti, za kterých jsem začal pracovat na té vojenské prokuratuře, tak samozřejmě musím dodat, že jsem byl zletilý. Byl jsem svéprávný, nebyl jsem omezen v právních úkonech, takže pochopitelně jsem za to zodpovědný," domnívá se Stříž.

Co ale znamená tato zodpovědnost, více nedefinoval. „Já jsem už vyjádřil jakési politování nad svým členstvím v komunistické straně, ale co se týká působení vojenské prokuratury a zejména postih tady těchto lidí, kteří odepřeli vykonávat vojenskou službu, tak tam bych chtěl zdůraznit, že trestnost toho činu samotného tady byla neustále od dob Rakouska-Uherska přes první republiku a je to trestný čin dodnes," řekl Stříž.

Z hlediska právního posouzení si za svými výroky stojí, jako právníka ho případy mrzí, za svou minulostí udělal tečku. „Samozřejmě, že mě to mrzí, protože, protože ty okolnosti byly nepřiměřené. Ti lidé neměli možnost volby, v tom mě to mrzí, ale já jsem jinou možnost neměl, než přestat tuhle práci dělat," dodal k tomu.

Stříž se ujal funkce nejvyššího žalobce v úterý. Jeho jmenování navrhla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Ve veřejné žalobě působí od roku 1986, nejprve jako právní čekatel, později vyšetřovatel a prokurátor u vojenské prokuratury. Od roku 1996 pracoval na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci, v letech 1997 až 2007 byl náměstkem vrchního státního zástupce. Po nástupu Zemana do funkce nejvyššího státního zástupce v roce 2011 se stal jeho náměstkem. Značně problematické minulosti Stříže se Echo24 věnovalo v komentáři zde.

 

, , mal