Kritizovaný Johnson má s Afghánci velké plány. Chce jich přijmout desetitisíce, svolává G7
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jedním z nejaktivnějších západních lídrů v otázce Afghánistánu je britský premiér Boris Johnson, který prosazuje poskytnutí azylu až na 20 tisícům Afghánců. Přesvědčovat o tom bude ve středu britské poslance na mimořádné schůzi tamějšího parlamentu. Johnson se také při telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem shodl, že je potřeba uspořádat schůzku zemí G7 kvůli situaci v Afghánistánu. Má se konat virtuálně příští týden. Na britského premiéra se ale taktéž sype kritika za to, že nedal zákonodárcům dost času k rozhodnutí.
Británie chce v příštích letech poskytnout azyl až 20 tisícům Afghánců, letos jich bude až 5000. Ministryně vnitra Priti Patelová apelovala, aby i další země následovaly britský příklad a poskytly útočiště Afgháncům, kteří se po převzetí moci hnutím Tálibán obávají o svoji bezpečnost.
„Všem těm, kteří s námi posledních 20 let pracovali na tom, aby se Afghánistán stal lepším místem, dlužíme naši vděčnost. Řada z nich, zejména ženy, nyní akutně potřebuje naši pomoc. Jsem hrdý na to, že Spojené království jim nabízí pomocnou ruku, aby mohli i se svými rodinami žít v Británii,“ prohlásil Johnson. „Nesmíme ztratit, co jsme v Afghánistánu vybojovali,“ nechal se slyšet. „Británie dělá vše, co je v jejích silách, aby k pomoci přesvědčila i další státy. Chceme jít příkladem, ale sami na to nestačíme,“ dodala k tomu Patelová v článku pro list Daily Telegraph.
Summit G7
Záměr svolat představitele nejvyspělejších ekonomik světa vyjádřil Johnson poprvé v pondělí, kdy o něm hovořil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Poté, co na schůzku kývl i Biden, je summit na spadnutí.
Oba státníci „diskutovali o nutnosti blízké spolupráce mezi spojenci a demokratickými partnery ohledně přístupu k Afghánistánu, a to včetně toho, jakými způsoby může mezinárodní společenství poskytnout další humanitární pomoc a podporu pro uprchlíky a další zranitelné Afghánce“, uvedl úřad amerického prezidenta.
Kritika Johnsona
Johnsona ve středu čeká na půdě Westminsteru těžké jednání. Jak píše server Sky News, očkává se, že ho poslanci budou zásobovat otázkami ohledně zmatečného odchodu západních sil z Afghánistánu, ale také kritikou za to, že na jednání nevyčlenil více času. Jeden z Toryů webu řekl, že „se mnozí hněvají“ na to, že diskuze se povede jen pět hodin, od půl desáté do půl třetí místního času.
„Není žádný důvod, proč bychom nemohli pokračovat až do sedmé, je to špatný úsudek a naznačuje to, že to chtějí mít rychle z krku,“ uvedl daný poslanec.
V Afghánistánu se po rychlé ofenzivě chopilo moci islamistické hnutí Tálibán, ze země se proto pokoušejí uprchnout desetitisíce lidí. Své občany, diplomaty a spolupracovníky kvůli tomu nyní narychlo evakuují západní země včetně Česka.