Spor na univerzitě

Profesorka svolala konferenci o smyslu šátků, studenti žádají její vyhazov

Spor na univerzitě
Profesorka svolala konferenci o smyslu šátků, studenti žádají její vyhazov

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Frankfurtská Goetheho univerzita zažívá v posledních dnech spor kvůli muslimskému šátku. Profesorka Susanne Schröterová svolala konferenci na téma, zda je islámský šátek symbolem důstojnosti, nebo útlaku. Někteří studenti se proti aktivitě renomované etnoložky ohradili a požadují její odchod z univerzity. Profesorka zvažuje kvůli tlaku na její osobu podání trestního oznámení a zároveň potvrdila, že se konference i přes nesouhlas některých studentů uskuteční. Na kauzu upozornil německý bulvární deník Bild.

Renomovaná etnoložka, která už několik let na frankfurtské univerzitě vede Výzkumné centrum globálního islámu (FFGI), pořádá 8. května na univerzitě diskuzní panel na téma „Muslimský šátek – symbol důstojnosti, nebo útlaku? Mezi hosty konference jsou významní hosté. Dorazit má například zakladatelka časopisu pro ženy Emma Alice Schwarzer nebo teoložka a odbornice na korán Dina El-Omariová. Konferenci zaštiťuje hessenský ministr pro integraci Kai Klose (Zelení).

To se však setkalo se značně negativní odezvou některých studentů, kteří mimo jiné založili profil na Instagramu pod názvem „Schroeter_raus“ (Schröterová pryč), na kterém se studentstvo vymezovalo proti iniciativě profesorky. Po několika dnech však správci profil smazali, hashtag a některé příspěvky jím označené zůstaly zachovány.

Podle studentů pořádání této konference nahrává pravicovým populistům. Místní studentská organizace AStA (Der Allgemeine Studierendenausschuss) se od radikálních studentských akcí vůči profesorce Schröterové ohradila. „Považujeme za důležité, aby bylo téma islámu zkoumáno, aby se předešlo nějaké nenávistné kampani,“ uvedla AStA pro server deníku Die Welt.

Univerzitní profesorka však zvažuje podání trestního oznámení. Nelíbí se jí, že je každá kritika islámu hned považována za rasismus. Susanne Schröterová zároveň potvrdila, že se květnová konference navzdory protestům uskuteční. Řekla ale, že bude nejspíš muset s policií projednat bezpečnostní okolnosti konání této konference.

 

, vdr

28. dubna 2019