Zdražování cigaret žene kuřáky na nelegální trh, stát přichází o miliardy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spotřeba českých kuřáků meziročně mírně vzrostla, výrazně však za podpory nelegálního trhu s cigaretami. Jejich podíl na spotřebě se v roce 2021 zvedl z 1,9 % na 3,5 %. Vyplývá to z každoroční studie KPMG, kterou připravuje pro společnost Philip Morris. Znamená to tak spotřebu takřka 500 milionů kusů cigaret, což je podle společnosti meziroční nárůst o 90 %, který státní kasu připravuje téměř o dvě miliardy na daních.
Nárůst nelegálního prodeje se přitom netýká jenom Česka, zatímco v rámci Evropské unie spotřeba cigaret dokonce klesla, nelegální trh výrazně rostl. K tomuto nárůstu přispěla především Francie, kde spotřeba padělaných cigaret vzrostla oproti předchozímu roku o 33 % a tvoří téměř třetinu toho, co tamní kuřáci vykouří. Francie zůstává největším trhem s nelegálními cigaretami v EU a v roce 2021 se zvýšila o 3,4 miliardy kusů cigaret.
„Závěry studie KPMG by měly být skutečným varováním. Je znepokojující, že v zemích, které mají vysoké spotřební daně na cigarety, jako například ve Francii, namísto toho, aby docházelo k poklesu počtu kuřáků, pozorujeme nárůst spotřeby nelegálních cigaret. Ve Francii se za posledních pět let průměrná cena krabičky legálních cigaret zvýšila o více než polovinu, zatímco počet dospělých kuřáků přitom klesl jen nepatrně,“ uvedl Grégoire Verdeaux, senior viceprezident pro vnější vztahy společnosti Philip Morris International.
„Je tu však i naděje. Některé země EU, které přijaly politiky rozlišující méně škodlivé alternativy od klasických cigaret, které zároveň podporují pokračující pokles spotřeby klasických cigaret a snižují nelegální obchod, již sklízí povzbudivé výsledky. Na takovém přístupu by měla do budoucna stavět i Evropská komise,“ pokračuje Verdeaux.
Podle výroční studie KPMG pak třicítka evropských států, mezi něž zahrnuje kromě států EU také Velkou Británii, Norsko a Švýcarsko, přišla kvůli nelegálnímu trhu s cigaretami o dalších 10,4 miliardy eur z daní. „Ztráty daňových výnosů omezují schopnost veřejného sektoru investovat do oblastí, jako je bezpečnost, veřejné služby nebo infrastruktura, a to v době, kdy se lidé v celé Evropě potýkají s vyššími cenami mnoha základních výrobků. Riziko, že se více dospělých kuřáků, zejména z řad obyvatel s nižšími příjmy, uchýlí k nelegálním výrobkům, je tak nyní značné,“ dodal Verdeaux.
Podle studie se v rámci EU v loňském roce spotřebovalo podle odhadů přes 12 miliard kusů nelegálních cigaret, což v regionu znamená více než třetinu všech nelegálních cigaret. Stojí za tím i cestovní a hraniční omezení, která vlády zavedly v souvislosti s pandemií covidu-19. Organizované zločinecké skupiny se totiž zaměřily na výrobu padělaných cigaret přímo na území unie. Z rozhovorů KPMG se zástupci bezpečnostních sborů v Evropě se nelegální výroba přesouvá stále více na západ, blíže k trhům s vyššími cenami cigaret, jako jsou Francie a Velká Británie.