Čínský vliv v Hongkongu

Komunistická Čína rozšiřuje vliv i na část nádraží v Hongkongu

Čínský vliv v Hongkongu
Komunistická Čína rozšiřuje vliv i na část nádraží v Hongkongu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čínský parlament schválil kontroverzní plán, který umožní aplikovat zákony platné na čínské pevnině i na část vlakového nádraží v Hongkongu. Podle agentury Reuters se jedná o bezprecedentní krok, který může omezit autonomii města a ohrozit jeho dosavadní svobody. Železniční linka, jejíž vybudování se odhaduje na téměř 11 miliard dolarů (246 miliard Kč), má začít fungovat příští rok.

Někdejší britská kolonie Hongkong se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu. Hongkongský základní zákon (obdoba ústavy) ale jeho obyvatelům zaručuje rozsáhlé osobní svobody, včetně svobody projevu, i nezávislou justici.

Podle plánu by cestující měli mít možnost absolvovat pohraniční kontrolu pro Hongkong i Čínu v jediné budově na hongkongském poloostrově Kchou-lun. V této budově, kterou si Peking od Hongkongu pronajme, by zároveň měly platit zákony z čínské pevniny.

Podle kritiků schválený plán narušuje hongkongský základní zákon a je tak nebezpečným precedentem. Čínští poslanci to však odmítají, pravomoci čínských úředníků budou údajně omezeny pouze na určitou část nádraží.

K provedení kontroverzního plánu bude nyní potřeba souhlasu Hongkongu. Podle agentury Reuters se však očekává, že ho hongkongský parlament schválí bez větších obtíží; místní soudy zde totiž v několika kontroverzních procesech zbavily silné stoupence demokratického tábora jejich práva veta v hlasování.

Podle odpůrců se Peking stále častěji snaží zasahovat do vnitřních záležitostí Hongkongu. Takovým zásahem bylo například dočasné zmizení několika lidí, kteří v Hongkongu na přelomu let 2015 a 2016 prodávali knihy kritické k čínské vládě. Letos bylo zase z hongkongského parlamentu vyloučeno několik poslanců, kteří při skládání přísahy protestovali proti čínské vládě v Pekingu.

,

28. prosince 2017