POUŤ DO MEKKY

V Mekce začínají pětidenní obřady spojené s muslimskou poutí

POUŤ DO MEKKY
V Mekce začínají pětidenní obřady spojené s muslimskou poutí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

V Saúdské Arábii začínají pětidenní obřady spojené s každoroční poutí do Mekky, kterou jsou letos připraveny vykonat téměř dva miliony muslimů. Bezpečnost budou v Mekce zajišťovat tisíce policistů a vojáků a v několika směnách bude služby obstarávat 190 000 dobrovolníků.

Pouť do Mekky, neboli hadždž, je vedle vyznání víry, modlitby, půstu a almužny, pátým pilířem islámu. Nejméně jednou za život ji má vykonat každý věřící muslim, má-li na to prostředky a umožní-li mu to zdraví. Vyznavači islámu věří, že každoroční rituály kopírují pouť vykonanou prorokem Mohamedem v 7. století.

Poutníci nejprve musejí prohlásit, že chtějí pouť vykonat. Až pak mohou vstoupit do areálu pouti. Obléknou se do bílých oděvů stírajících společenské a majetkové rozdíly mezi nimi, a pak se už v době pouti neholí, nestříhají, nečešou ani nepoužívají voňavky.

První poutní den sedmkrát obejdou proti směru hodinových ručiček svatyni Kabu v areálu Velké mešity v Mekce, jejímž směrem se muslimové kdekoli na světě obracejí při svých každodenních modlitbách. Po obkroužení Kaby následuje rituální pochod k pahorkům Safá a Marva a věřící mezi nimi sedmkrát proběhnou. Prvního dne ještě poutníci odejdou do údolí Miná, kde přenocují v připravených klimatizovaných stanech.

Ačkoli je hadždž posvátnou událostí, rozhodně nejde o záležitost nenáročnou, napsala agentura AP. Teploty v Mekce a údolí Miná se mají v příštích dnech pohybovat kolem 42 stupňů Celsia, přičemž poutníci ujdou každý den pět až 15 kilometrů. Také se musejí vypořádat s dlouhými frontami a tlačenicemi. Podle AP nabízí pouť účastníkům možnost cítit se blíže k Bohu v čase mnoha problémů muslimského světa, včetně perzekuce v Barmě nebo působení extremistů na Blízkém východě.


Čtěte dále: Saúdští řezníci. V Jemenu pohřbili oběti čtvrtečního náletu, včetně 40 dětí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,