Lídři Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska míří za Zelenským. Bez Steinmeiera
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezidenti z Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska, Andrej Duda, Gitanas Nausėda, Egils Levits a Alar Karis ve středu navštíví Kyjev, hlavní město Ukrajiny. O návštěvě informoval na svém twitteru Nausėda. Prezidentská návštěva na Ukrajině má za cíl vyjádřit politickou podporu zemi, ve které již přes měsíc probíhá invaze ze strany Ruské federace. Informovala o tom agentura Ukrinform.
„Míříme do Kyjeva se silným poselstvím politické podpory a vojenské pomoci. Litva bude nadále podporovat boj Ukrajiny za její suverenitu a svobodu. Společně k vítězství,“ uvedla na svém twitteru prezident Litvy Gitanas Nausėda.
Heading to Kyiv with a strong message of political support and military assistance.
— Gitanas Nausėda (@GitanasNauseda) April 13, 2022
Lithuania 🇱🇹 will continue backing Ukraine's 🇺🇦 fight for its sovereignty and freedom.
Разом до перемоги! pic.twitter.com/WLb5yR5W69
Lídři zemí se v Kyjevě setkají s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Na schůzce se bude diskutovat o poskytování pomoci ukrajinské armádě a civilistům a také o vyšetřování válečných zločinů s cílem postavit před soud ty, kdo jsou za ně odpovědní.
K výpravě se chtěl připojit také německý prezident Frank-Walter Steinmeier, jehož návštěvu Kyjev odmítl. Prezident je terčem kritiky kvůli dlouhodobé vstřícné politice vůči Rusku a nedostatečné reakci na ukrajinské žádosti o vojenskou pomoc či uvalení nejpřísnějších ekonomických sankcí na Rusko. Namísto Steinmeiera zve Kyjev na Ukrajinu německého kancléře Olafa Scholze.
Dne 24. února ruský prezident Vladimir Putin započal invazi na Ukrajinu. Ruské jednotky ostřelují a ničí infrastrukturu, provádějí masivní ostřelování obytných čtvrtí ukrajinských měst a obcí pomocí dělostřelectva, raketových granátů a balistických střel. Ruská agrese proti Ukrajině vyvolala jednotnou reakci Evropské unie, která na Rusko uvalila tvrdé sankce, poskytla Ukrajině podstatnou politickou, ekonomickou, finanční a vojenskou podporu a hostila miliony Ukrajinců prchajících před válkou.