Podmínky jsou nejasné, kritizují velké firmy zastropování cen energií
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rozhodnutí vlády stanovit maximální ceny energií i pro velké firmy není skutečným zastropováním, domnívá se jednatel plzeňské společnosti Lasselsberger Roman Blažíček. Vadí mu, že kabinet přesně nedefinoval podmínky, za kterých bude možné podporu získat. Ředitel porcelánky Thun 1794 z Nové Roli na Karlovarsku krok vlády uvítal, protože dává alespoň nějakou jistotu do příštího roku. I on ale kritizuje nejasné podmínky. Pozitivně hodnotí krok vlády budějovický výrobce umělých střívek Viscofan CZ.
Velké podniky budou mít podle středečního rozhodnutí vlády zastropované ceny elektřiny a plynu na stejné úrovni, jakou kabinet už dříve nastavil pro ostatní odběratele. Od začátku příštího roku tak budou platit 6000 Kč za megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky.
Největší český výrobce keramických obkládaček a dlaždic, skupina Lasselsberger, nepovažuje verdikt vlády za zastropování. Podle jednatele firmy Blažíčka by zastropování znamenalo, že všichni budou energie nakupovat plošně za stejnou cenu, což podle něj není pravda. Model prezentovaný vládou říká, že firmy splňující nějaké podmínky budou pravděpodobně moci čerpat určitou podporu, pokud budou nakupovat energii za ceny vyšší, než jsou vládou stanovená maxima. Není přitom přesně definované, kdo na podporu dosáhne, kritizuje Blažíček.
Skupina Lasselsberger předpokládá, že jasno by mělo být v lednu, kdy by měly být prováděcí předpisy. Teprve pak uvidí, jestli na ně dosáhne.
Schválení cenového stropu na ceny plynu pro velké firmy uvítali v porcelánce Thun 1794. Podle generálního ředitele Vlastimila Argmana to firmám, jako je Thun 1794, dává alespoň nějakou jistotu do příštího roku.
I Argmanovi vadí, že zatím nejsou známé přesné podmínky. „Stále čekáme na nějaké prováděcí předpisy, kdo bude žádat, co budeme muset doložit a podobně. Pokud se schválilo A, což je pozitivní, mělo by následovat i B, tedy pravidla. A to máme dva týdny do konce roku a mezi tím jsou Vánoce,“ řekl.
Porcelánka se zhruba 600 zaměstnanci bude zřejmě pokračovat ve výrobě. „Budeme muset sice najet na úsporný režim, abychom se vešli do snížené spotřeby, ale výroba může jet, i když ty ceny i po zastropování jsou pro nás vysoké,“ doplnil Argman. Firma v nejistotě soustředila maximum výroby do letošního roku, aby mohla v příštím roce, kdy už nemá zafixované ceny, výrobu snížit na nezbytně nutnou míru a pracovat jen na doplňování zakázek.
Firma Viscofan CZ, jež vyrábí v Českých Budějovicích umělá střívka pro potravinářský průmysl, vnímá vládní krok pozitivně. „Hrozilo nám, že pro příští rok bude náš nárůst nákladů na energie o sto procent. To zastropování znamená, že nárůst nebude tak strmý. Očekáváme, že by nám to pomohlo vykompenzovat tak polovinu z toho nárůstu, ale potřebujeme vidět parametry celého toho balíčku,“ řekl jednatel Viscofanu Miloslav Kamiš. Dodal, že zastropování ale neřeší stav, kdy ceny energií v jiných evropských státech jsou nižší než v ČR.