Praha vyhnala demonstranty za třicítku na chodník. Aktivisté se chtějí soudit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražskému magistrátu podle všeho začíná docházet trpělivost s demonstranty z hnutí Poslední generace, kteří poslední měsíce volají po omezení rychlosti po celé Praze na 30 km/h. Protesty totiž mnohdy blokovaly dopravu v hlavním městě a činily další potíže. Vedení metropole se teď s několikastránkovým odůvodněním zářijovou demonstraci rozhodlo vykázat z vozovky na chodník. Poslední generace už avizovala, že hodlá krok Prahy napadnout soudně.
Protestní pochody, které blokovaly automobilovou dopravu, se často odehrávaly převážně na pražské magistrále. Město pak nějakou dobu řešilo, co si s demonstranty počít, protože právo na protest je sice jedním ze základních, aktivisté ale současně dlouhodobě omezovali i řidiče.
Zdůvodnění je obsáhlé, ale jako precizní se dá označit jen stěží. Podle našich právníků u soudu nemůže obstát.
— Poslední Generace 💟✌🐌 (@LastGenCZ) September 6, 2023
Úřad se teď podle všeho rozhodl. „Magistrát vydal rozhodnutí a stanovil podmínky Pochodu za rychlost 30 tak, že demonstranti musí použít chodník, aby neblokovali dopravu. Rozhodnutí je velmi precizně zdůvodněné (má 8 stran – poznámka). Poslední generace chce rozhodnutí napadnout u soudu. Vlastně jsem rád, že to konečně rozhodne soud,“ uvedl Jiří Ptáček, radní Prahy 3 a jeden z pražských zastupitelů.
Změna je vidět i v přehledu nahlášených veřejných shromáždění. Namísto oznámené trasy „Bubenská 1 – a dále v jízdním pruhu Bubenská – Hlávkův most – Wilsonova – Václavské nám. – Čelakovského sady“ se stanovené pdomínky změnily na „po chodníku po trase Bubenská 1 – Bubenská – Hlávkův most – Těšnov – Na Florenci – Havlíčkova – Hybernská – Opletalova -Washingtonova -Politických vězňů – Wilsonova -Václavské nám. – Čelakovského sady“. Takzvaný Veřejný pochod a happening za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku se má konat 12. září a účast organizátoři očekávají mezi 50 a 200 lidmi.
V odpovědi se už ozvalo i samotné hnutí. „Zdůvodnění je obsáhlé, ale jako precizní se dá označit jen stěží. Podle našich právníků u soudu nemůže obstát,“ napsala poslední generace.
Na právo shromažďovací už jednou policie vyzrála
V minulých měsících došlo na protestních průvodech k několik incidentům. Při jednom z nich jeden z blokovaných řidičů najel do demonstrantů a přetlačoval se s nimi. Při dalším právě policie vykázala demonstranty z vozovky, protože se jich nesešlo dost.
Policisté proto upozornili organizátory, že při takových číslech nelze zbytečně bránit autům a poslali je na chodník. Demonstranti pak akci raději rozpustili. „V případě, že svolavatel oznámí určitý počet účastníků, oni se nesejdou v dostatečném počtu a je možnost shromáždění vyřešit jinak, než aby blokovaly dopravu, snažíme se tímto směrem vždy jít,“ sdělil před časem deníku Echo24 policejní mluvčí Jan Daněk.
Tento konkrétní případ se stal v minulém týdnu, kdy měly městem naráz projít tři protestní průvody. Na tom mířícím z pražské Flory se ale nesešlo dost lidí. „Průvod z Flory, jehož svolavateli byla magistrátem při oznámeném počtu účastníků 50 až 100 osob rozhodnutím uložena podmínka konat průvod v jednom jízdním pruhu, se účastnilo přibližně jen 20 osob. Svolavateli bylo proto před začátkem akce úřadem a policií nastíněno, že průvod by měl jít po chodníku, načež svolavatel od konání průvodu sám upustil a účastníci se následně měli připojit k dalším dvěma konaným průvodům,“ vysvětluje mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
Podle něj šlo o přiměřený zásah orgánu do shromažďovacího práva. „U průvodů v minulém týdnu jsme po dohodě s Policií ČR přikročili k postupu, že v případech, kdy to bude umožňovat situace na místě a počet účastníků, budeme směřovat pro omezení dopravních komplikací postup takových průvodů přednostně na chodníky,“ uvedl Hofman, podle něhož je důležité to, že protestující po upozornění policie sami od plánu upustili. Další případná omezení se pak budou regulovat i podle situace, dodal.
Právo shromažďovací je jedním ze základních a jeho případné omezení je složité. Magistrátní úředníci ani akci nemusí schvalovat, je třeba ji pouze řádně nahlásit.