VIDEO: Jak vypadá život 8000 metrů pod hladinou. Záběry z rekordní hloubky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Při plavbě po Tichém oceánu se vědci měli možnost těšit z neobvyklého objevu. Ryba terčovka se při plavbě v hloubce 8 336 metrů těsně nad mořským dnem stala rybou pozorovanou v rekordní hloubce. Záběry natočili vědci z Univerzity Západní Austrálie a Univerzity Tokia pro námořní vědy a technologie. Pořídili je během průzkumu propasti severního Tichého oceánu, píše web CNN.
Kromě zachycení mořského hlemýždě z čeledi paprskoploutvých se vědcům podařilo ulovit další dva exempláře v o něco menší hloubce 8 022 metrech.
Pokořili tak historický milník, předchozím rekordním objevem z hlubin byl sice opět mořský hlemýžď, avšak v menší hloubce 7 703 metrů. Od zmíněného rekordu, který se uskutečnil v roce 2008, nebyli vědci doposud schopni pokořit hloubkou větší jak 8 000 metrů.
„Významný je hlavně objev, jak daleko určitý druh ryb sestupuje v oceánu,“ komentoval úspěch mořský biolog Alan Jamieson, zakladatel Minderoo-UWA Deep Sea Research Centre.
🌊 Scientists from #UWA and Japan have set a new record for the deepest fish ever filmed and caught! 🐟 They discovered a snailfish at a depth of 8,336m in the Izu-Ogasawara Trench and caught two more from 8,022m during a two-month expedition. @minderoo https://t.co/RjJ7CxD97d pic.twitter.com/kRdYJsI3yU
— UWA (@uwanews) April 3, 2023
Vědci natáčeli v příkopech u Japonska v rámci 10letého zkoumání rybích populacích v největších hloubkách. Mořští hlemýždi patří do skupiny terčovkovitých, což jsou rybovití obratlovci. Zatímco většina mořských hlemýžďů žije v mělké vodě, jiní se vyskytují v těch největších hloubkách, jak pomohl odhalit právě i výzkum.
V minulém roce byly během dvou měsíců jako součást výzkumu spuštěny kamery do několika příkopů v různých hloubkách. Jednalo se o Japonský příkop, příkop Izu-Ogasawara a Ryukyu.
Snímky dvou ulovených plžů – identifikovaných jako Pseudoliparis belyaevi – poskytují bližší pohled na jejich jedinečné rysy, které pomáhají hlubinným druhům přežít extrémní prostředí. Mají drobné oči, průsvitné tělo a nedostatečně velký plynový měchýř, který pomáhá jiným rybám plavat, ale pro ně nebyl výhodný kvůli hloubce.
Scientists film deepest observation of fish at extraordinary ocean depth.
— Rita Rosenfeld (@rheytah) April 1, 2023
Species of genus Pseudoliparis filmed swimming at 8,336m by an autonomous "lander" dropped into the Izu-Ogasawara Trench south of Japan.
Lead scientist: the snailfish cld be at maximum depth for survival. pic.twitter.com/w1BJn7ODcq
Jamieson uvedl, že Tichý oceán je obzvlášť vhodný pro život i ve větší hloubce právě díky teplému jižnímu proudu, který povzbuzuje mořské tvory, aby pronikali hlouběji. Hojný mořský život zároveň poskytuje dobrý zdroj potravy právě i u dna.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.