Průlomový rozsudek: Burza nemá vynucovat „diverzitu“ ve vedení firem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Odvolací soud v Louisianě rozhodl, že burza Nasdaq nemůže vyžadovat diverzitu ve složení představenstev firem, které jsou na ní kótované. Rozhodnutí přichází více než tři roky poté, co Komise pro kontrolu cenných papírů a burzy (SEC) schválila návrh Nasdaq na zvýšení počtu žen, rasových menšin a LGBTQ+ osob v představenstvech amerických firem, uvedla agentura AP.
Navrhovaná politika, první svého druhu v USA, požadovala, aby většina z téměř 3 000 společností kótovaných na Nasdaq měla ve svém vedení alespoň jednu ženu a jednoho zástupce rasové menšiny nebo osobu identifikující se jako některá ze sexuálních menšin. Kromě toho měly firmy povinnost veřejně zveřejňovat demografické statistiky svého představenstva.
Návrh pravidel čelil silné opozici ze strany konzervativců a republikánských zákonodárců. Ve středu však soud rozhodl, že tato pravidla nejsou legální. Soud uvedl, že SEC neměla návrh Nasdaq schválit. „Není neetické, pokud společnost odmítne zveřejnit informace o rasových, genderových a LGBTQ+ charakteristikách členů svého představenstva,“ stojí podle AP v rozsudku. „Neexistuje žádné zavedené pravidlo nebo zvyk v oblasti cenných papírů, který by ukládal společnostem povinnost vysvětlovat, proč jejich vedení nemá takovou rozmanitost, jakou by Nasdaq preferoval.“
Nasdaq se za své jednání postavil. „Trváme na tom, že pravidlo zjednodušovalo a standardizovalo požadavky na zveřejňování informací k prospěchu firem i investorů,“ uvedla burza v prohlášení. „Přesto respektujeme rozhodnutí soudu a nebudeme se snažit o další přezkum.“ SEC reagovala zdrženlivě. „Rozhodnutí přezkoumáváme a zvažujeme další kroky,“ uvedl mluvčí komise.
Rozhodnutí soudu přichází v době, kdy mnoho firem přehodnocuje své iniciativy v oblasti rozmanitosti, rovnosti a inkluze (DEI). V říjnu skupina demokratů v Kongresu vyzvala největší americké společnosti, aby udržely své programy DEI, s argumentem, že tyto iniciativy pomáhají zajišťovat rovné příležitosti k dosažení „amerického snu“. Výzva přišla v reakci na oznámení několika velkých společností, včetně Fordu, Harley-Davidsonu či John Deere, že během léta omezí své DEI programy.