„Nenávistné projevy, nahota, obtěžování.“ Facebook cenzuruje příspěvky muzea v Osvětimi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vedení muzea a památníku v Osvětimi oznámilo, že Facebook odstranil 21 záznamů z profilu této instituce, které předtím označil za nevhodné pro sledující. Muzeum tento týden vyjádřilo své znepokojení nad jednáním vlastníka formy, společnosti Meta. Místopředseda polské vlády a ministr pro digitální záležitosti Krzysztof Gawkowski situaci označil za "skandál" a příklad problémů s moderováním obsahu pomocí algoritmů, píší polská média. Facebook reagoval jen částečně.
"Příspěvky vzdávající poctu jednotlivým obětem z Osvětimi byly nespravedlivě vybrány systémem moderování obsahu platformy s uvedením absurdních důvodů, jako je ‚nahota a sexuální aktivita dospělých‘, ‚zneužívání a obtěžování‘, ‚nenávistné projevy‘ a ‚podněcování k násilí,‘“ cituje muzeum zdůvodnění cenzurních zásahů Facebooku.
"Facebook's Algorithmic Erasure of History"
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) April 12, 2024
We wish to express our deep concern regarding the recent action of @facebook simultaneously flagging 21 posts published by the Auschwitz Memorial.
The posts, which serve as tributes to individual victims of Auschwitz, have been… pic.twitter.com/FG2qSZMsGX
Muzeum v Osvětimi se proti rozhodnutí Facebooku odvolalo, ale jen některé z označených příspěvků byly platformou obnoveny. Příspěvek připomínající tragický osud židovských dětí ze sirotčince z Izieu byl navíc smazán bez možnosti odvolání. Děti z Izieu byla skupina 44 židovských dětí, které byly 6. dubna 1944 z rozkazu šéfa lyonského gestapa Klause Barbieho odvlečeny z francouzské vesnice Izieu spolu se svými sedmi opatrovateli do koncentračního tábora v Drancy a poté deportovány do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.
"Vysvětlení Facebooku, že tyto příspěvky připomínají obsah, který porušuje komunitní standardy, je zcela zavádějící... Tento křiklavý incident nejenže podkopává důležitou práci naší instituce. Takový čin je nepřijatelný a uráží památku obětí Osvětimi, kterou se snažíme zachovat, je to bolestné pro pozůstalé, potomky a všechny lidi, kteří se podílejí na uchování historické pravdy,“ píše se v reakci muzea. Osvětimské muzeum označilo takové jednání "algoritmickým vymazáním historie" a požaduje okamžité a důkladné prošetření této záležitosti spolu s "transparentním vysvětlením, proč byly tyto příspěvky vůbec označeny".
Ukrywanie postów upamiętniających ofiary @MuzeumAuschwitz to skandal i ilustracja problemów z automatyczną moderacją treści.
— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) April 13, 2024
Będziemy domagać się od @Meta informacji o powodach tej sytuacji. Moderatorów powinno być więcej, a ci, którzy pracują na polskim rynku powinni znać nie… https://t.co/MMjEMGtV4b
Místopředseda polské vlády a ministr pro digitální záležitosti Krzysztof Gawkowski celou situaci označil za "skandál" a příklad problémů s moderováním obsahu pomocí algoritmů. "Od Mety budeme požadovat informace o důvodech tohoto postupu. Moderátorů by mělo být více a ti, kteří působí na polském trhu, by měli znát nejen jazyk (což tady nebyl problém), ale i kontext. To je jedním z důvodů, proč tak intenzivně pracujeme na implementaci evropského zákona o DSA (zákon o digitálních službách),“ napsal Gawkowski.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.