Obvinění proti Trumpovi jsou velmi vážná, míní jeho bývalý viceprezident Pence
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Obvinění vznesená americkou vládou proti jejímu bývalému šéfovi Donaldu Trumpovi jsou velmi závažná, řekl v rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal viceprezident z Trumpovy éry Mike Pence. Podobná vyjádření přišla tento týden také od dalších Trumpových prominentních soupeřů v boji o nominaci Republikánské strany do nadcházejících prezidentských voleb. Někteří se tak odklánějí od předchozích vyjádření, podle kterých obvinění nebyla na místě.
"Poté, co jsem si přečetl obžalobu, jsou to velmi vážná obvinění," řekl Pence, který oficiálně vstoupil do prezidentské kampaně minulý týden. "Nemůžu hájit to, co je tam uvedené. Ale pan prezident má právo na soud... a nechci hodnotit, dokud nebude mít šanci reagovat," pokračoval.
Federální prokurátoři Trumpa v obžalobě o 37 bodech viní z neoprávněného přechovávání dokumentů o armádních tajemstvích v jeho sídle na Floridě a z maření snahy úřadů získat tyto dokumenty zpět. Trump měl při odchodu z úřadu takovéto materiály odevzdat, ovšem asi 300 dokumentů podléhajících utajení si odnesl, načež odmítal všechny vrátit i po obdržení obsílky. Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) u něj loni v srpnu našli stovku stránek s citlivými informacemi.
Přesto mnozí republikánští politici včetně Trumpových soupeřů v prezidentských primárkách v posledních dnech prezentují obvinění jako příklad zaujatosti ministerstva spravedlnosti. Pence původně uvedl, že by byl rád, kdyby ministerstvo našlo způsob, jak kauzu vyřešit bez soudní dohry. Po čtvrteční zprávě o schválení obžaloby v reakcích republikánských kandidátů na prezidenta převládala kritika vlády, kterou vede prezident z Demokratické strany Joe Biden.
Jako politicky motivovaná obvinění vykreslovali také senátor Tim Scott a bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Halyeová, která rovněž působila v Trumpově administrativě. Po zveřejnění konkrétních bodů a některých důkazů ale tato dvojice dala najevo chuť zdůrazňovat závažnost obžaloby, uvedl deník The New York Times (NYT).
Scott při pondělním mítinku s voliči vývoj označil za "závažný případ se závažnými obviněními". Haleyová zase v pondělním rozhovoru s televizí Fox News řekla, že "pokud je tahle obžaloba pravdivá", pak "Trump přistupoval neuvěřitelně nezodpovědně k naší národní bezpečnosti".
Haleyová, Scott i Pence nicméně i v nových vyjádřeních přiživují divoké spekulace o zaujatosti prokurátorů proti Trumpovi. Pence uvedl, že v rozhodnutí obvinit Trumpa podle něj hrála roli politika, podle Scotta americké úřady "loví republikány", Haleyová zase naznačila, že by jako prezidentka uvažovala o milosti pro Trumpa po jeho případném odsouzení.
Trump aktuálně čelí dvěma obžalobám a jeho problémy se zákonem jsou propletené s kampaní před prezidentskými volbami v roce 2024. Někdejší šéf Bílého domu v nich chce usilovat o návrat do úřadu a aktuálně je favoritem na zisk nominace Republikánské strany, zatímco ostatní kandidáti bojují o přízeň jeho fanoušků. V průzkumech Trump vede před floridským guvernérem Ronem DeSantisem, který zatím Trumpa za přechovávání tajných dokumentů nekritizuje, pak následuje se značným odstupem skupina uchazečů včetně Pence, Scotta a Haleyové.
Podle víkendových průzkumů většina republikánských voličů obvinění proti Trumpovi považuje za politicky motivovaná, jakkoli pro toto tvrzení chybí důkazy. Podle některých komentářů naopak ministerstvo spravedlnosti vůči Trumpovi postupovalo mimořádně shovívavě, když mu poskytovalo možnosti dokumenty přechovávané na Floridě vrátit. Výsledná obžaloba se týká pouze těch, které u něj FBI zabavila při loňské prohlídce.