VIDEO: USA sestřelují jeden neznámý letící objekt za druhým. Co je za tím?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Během krátké doby bylo v posledních nad americkým kontinentem zaznamenáno a sestřeleno několik neznámých objektů, které narušily vzdušný prostor USA a v jednom případě i vzdušný prostor Kanady. Kromě čínského balonu, kterého USA označily za špionážní, se objevily další dva objekty v americkém prostoru, další objekt bylo sestřelen kanadským letectvem nad Yukonem.
Čínský balon, který do americké vzdušné obranné zóny poprvé vstoupil 28. ledna severně od Aleutských ostrovů, podle amerických představitelů měřil zhruba 60 metrů a nesl obrovský koš vážící zhruba tunu. Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí mimo jiné uvedl, že objekt měl četné antény a byl vybaven solárními panely dostatečně velkými na to, aby poskytly energii potřebnou pro provoz několika senzorů shromažďujících informace.
#Michigan #Lakehuron #Lakemichigan pic.twitter.com/8oBKkRFyaN
— SalehTrades (@SalehTrades_) February 12, 2023
Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že balon „byl schopen sám manévrovat, zrychlit, zpomalit a otočit se“. Balon se pohyboval mimo jiné nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety. Peking sestřelení svého balonu odsoudil a uvedl, že šlo o civilní objekt, který sloužil k meteorologickému výzkumu. Podle USA byly čínské špionážní balony zpozorovány již dříve na pěti kontinentech a jsou součástí rozsáhlého rozvědného programu, který Čína vede roky. Trosky sestřeleného balonu nemá Washington v úmyslu Číně vrátit, podle FBI se podařilo získat jen malou část sledovacího zařízení balonu. Od odhalení čínského balonu začal Pentagon důkladněji zkoumat data z radarů.
Druhý a třetí sestřelený objekt měly podle amerických představitelů velikost menšího auta. Podle Kirbyho se druhý objekt nacházel ve výšce zhruba 12.000 metrů a mohl představovat nebezpečí pro civilní letadla. Trosky předmětu dopadly do amerických vod. Při sestřelení se objekt pohyboval u severovýchodního cípu Aljašky.
Třetí objekt, který byl sestřelen nad severní Kanadou asi 160 kilometrů od hranic s USA, letěl zhruba ve stejné výšce a měl válcovitý tvar. Čtvrtý neidentifikovaný předmět, který americká armáda sestřelila nad Huronským jezerem, letěl ve výšce zhruba 6000 metrů a měl tvar osmiúhelníku.
Další informace o létajících objektech nejsou zatím jasné. Nic však nenasvědčuje tomu, že by tři neidentifikované objekty, jejichž trosky nyní USA vyhodnocuje, měly souvislost s čínským balonem. Lídr demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer předtím v rozhovoru v televizi ABC řekl, že američtí činitelé se domnívají, že létající objekty sestřelené v minulých dnech nad Aljaškou a Kanadou byly balony.
Generál Glen VanHerck, který stojí v čele Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) a severního velitelství, v neděli uvedl, že objekty z jistého důvodu nenazývá balony. Podle VanHercka také není jasné, jakým způsobem se tři neidentifikované létající objekty, které americké letectvo v uplynulých dnech sestřelilo, drží ve vzduchu. Generál ani výslovně nevyloučil, že by mohlo jít o vetřelce z vesmíru.